Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
ZakÅ‚ad pracy jest zobowiÄ…zany do uiszczenia opÅ‚aty abonamentowej za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, który posiada. Jednak w przypadku, gdy odbiorniki radiowe stanowiÄ… wÅ‚aÅ›ność pracowników, a nie zakÅ‚adu pracy, to na pracownikach spoczywa obowiÄ…zek zapÅ‚aty.
Na stronach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znaleźliśmy następującą odpowiedź:
Firma nie ma obowiÄ…zku wnoszenia opÅ‚at abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowiÄ… wyposażenia firmy (nie sÄ… na jej stanie). OpÅ‚atÄ™ abonamentowÄ… w tym przypadku powinien wnieść pracownik. Od tego obowiÄ…zku nie zwalnia pracownika fakt wnoszenia opÅ‚at za używanie innych odbiorników RTV w miejscu zamieszkania, gdyż zakÅ‚ad pracy nie wchodzi w obrÄ™b gospodarstwa domowego. Tak wiÄ™c trzeba zaÅ‚ożyć drugÄ… książeczkÄ™ radiofonicznÄ… za prywatne radio używane w pracy, gdzie bÄ™dzie odnotowane imiÄ™ i nazwisko pracownika (jako prywatnej osoby) oraz adres zakÅ‚adu pracy jako miejsce używania odbiornika. Tylko za odbiorniki RTV używane w tym samym gospodarstwie domowym lub we wÅ‚asnym samochodzie uiszcza siÄ™ jednÄ… opÅ‚atÄ™; radiowÄ… lub radiowo-telewizyjnÄ…, niezależnie od ich liczby.
Zasady uiszczania abonamentu przez osoby fizyczne i przedsiÄ™biorców oraz wysokość opÅ‚at znajdziesz w artykule Abonament RTV - aktualne stawki.
Co do tego, czy pracodawca może zakazać sÅ‚uchania radia w pracy pracownikowi, to takie uprawnienie pracodawcy nie wynika bezpoÅ›rednio z żadnego przepisu prawa pracy. Wydaje siÄ™ jednak, iż pracodawca mógÅ‚by zażądać od pracownika nieużywania radia w przypadku, gdyby znacznie obniżaÅ‚o to efektywność pracownika.