Abonament za odbiornik radiowy w pracy

Pytanie:

Czy zakład pracy ma obowiązek uiszczania opłat abonamentowych za używanie przez jego pracowników ich prywatnych odbiorników radiowych, jeśli sam nie jest posiadaczem żadnego odbiornika? Czy jeśli tak, to musi płacić za każdy z tych odbiorników? Czy może wprowadzić pracownikom zakaz słuchania radia w zakładzie pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zakład pracy jest zobowiązany do uiszczenia opłaty abonamentowej za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, który posiada. Jednak w przypadku, gdy odbiorniki radiowe stanowią właśność pracowników, a nie zakładu pracy, to na pracownikach spoczywa obowiązek zapłaty.

Na stronach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znaleźliśmy następującą odpowiedź:

Firma nie ma obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowią wyposażenia firmy (nie są na jej stanie). Opłatę abonamentową w tym przypadku powinien wnieść pracownik. Od tego obowiązku nie zwalnia pracownika fakt wnoszenia opłat za używanie innych odbiorników RTV w miejscu zamieszkania, gdyż zakład pracy nie wchodzi w obręb gospodarstwa domowego. Tak więc trzeba założyć drugą książeczkę radiofoniczną za prywatne radio używane w pracy, gdzie będzie odnotowane imię i nazwisko pracownika (jako prywatnej osoby) oraz adres zakładu pracy jako miejsce używania odbiornika. Tylko za odbiorniki RTV używane w tym samym gospodarstwie domowym lub we własnym samochodzie uiszcza się jedną opłatę; radiową lub radiowo-telewizyjną, niezależnie od ich liczby.

Zasady uiszczania abonamentu przez osoby fizyczne i przedsiębiorców oraz wysokość opłat znajdziesz w artykule Abonament RTV - aktualne stawki.

Co do tego, czy pracodawca może zakazać słuchania radia w pracy pracownikowi, to takie uprawnienie pracodawcy nie wynika bezpośrednio z żadnego przepisu prawa pracy. Wydaje się jednak, iż pracodawca mógłby zażądać od pracownika nieużywania radia w przypadku, gdyby znacznie obniżało to efektywność pracownika.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

ziko

3.10.2017 21:9:17

Re: Abonament za odbiornik radiowy w pracy

krótko na temat mam w domu radio i go słucham płacę abonament wychodzę z domu słucham radia np w pracy to jusz muszę zapłacić następny abonament słucham jednego radia nie dwóch naraz zebrała się banda pedałów i pederastów i myślą co by tu zrobić by nas okraść i to w imieniu prawa i zgodnie z prawem to jest dno moralne i ścieki poprostu bandytyzm jak zostane prezydentem to załatwie tą sprawe bo to jest złodziejstwo i chamstwo więc się walcie

Praca

30.11.2012 21:51:2

Re: Opłaty abonamentowe za odbiornik radiowy w pracy

Witam posiadam odbiornik radiowy w samochodzie, lecz zakład pracy nie opłaca abonamętu, mam wykręconą antene lecz używam odbiornika do odtwarzania płyt. Czy mogę dostać karę??

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: