Abonament za odbiornik radiowy w pracy

Pytanie:

"Czy zakład pracy ma obowiązek uiszczania opłat abonamentowych za używanie przez jego pracowników ich prywatnych odbiorników radiowych, jeśli sam nie jest posiadaczem żadnego odbiornika? Czy jeśli tak, to musi płacić za każdy z tych odbiorników? Czy może wprowadzić pracownikom zakaz słuchania radia w zakładzie pracy? "

Odpowiedź prawnika: Abonament za odbiornik radiowy w pracy

ZakÅ‚ad pracy jest zobowiÄ…zany do uiszczenia opÅ‚aty abonamentowej za każdy odbiornik radiowy i telewizyjny, który posiada. Jednak w przypadku, gdy odbiorniki radiowe stanowiÄ… wÅ‚aÅ›ność pracowników, a nie zakÅ‚adu pracy, to na pracownikach spoczywa obowiÄ…zek zapÅ‚aty.

Na stronach Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji znaleźliśmy następującą odpowiedź:

Firma nie ma obowiÄ…zku wnoszenia opÅ‚at abonamentowych za odbiorniki, które nie stanowiÄ… wyposażenia firmy (nie sÄ… na jej stanie). OpÅ‚atÄ™ abonamentowÄ… w tym przypadku powinien wnieść pracownik. Od tego obowiÄ…zku nie zwalnia pracownika fakt wnoszenia opÅ‚at za używanie innych odbiorników RTV w miejscu zamieszkania, gdyż zakÅ‚ad pracy nie wchodzi w obrÄ™b gospodarstwa domowego. Tak wiÄ™c trzeba zaÅ‚ożyć drugÄ… książeczkÄ™ radiofonicznÄ… za prywatne radio używane w pracy, gdzie bÄ™dzie odnotowane imiÄ™ i nazwisko pracownika (jako prywatnej osoby) oraz adres zakÅ‚adu pracy jako miejsce używania odbiornika. Tylko za odbiorniki RTV używane w tym samym gospodarstwie domowym lub we wÅ‚asnym samochodzie uiszcza siÄ™ jednÄ… opÅ‚atÄ™; radiowÄ… lub radiowo-telewizyjnÄ…, niezależnie od ich liczby.

Zasady uiszczania abonamentu przez osoby fizyczne i przedsiÄ™biorców oraz wysokość opÅ‚at znajdziesz w artykule Abonament RTV - aktualne stawki.

Co do tego, czy pracodawca może zakazać sÅ‚uchania radia w pracy pracownikowi, to takie uprawnienie pracodawcy nie wynika bezpoÅ›rednio z żadnego przepisu prawa pracy. Wydaje siÄ™ jednak, iż pracodawca mógÅ‚by zażądać od pracownika nieużywania radia w przypadku, gdyby znacznie obniżaÅ‚o to efektywność pracownika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ziko 2019-10-03 21:09:17

    krótko na temat mam w domu radio i go słucham płacę abonament wychodzę z domu słucham radia np w pracy to jusz muszę zapłacić następny abonament słucham jednego radia nie dwóch naraz zebrała się banda pedałów i pederastów i myślą co by tu zrobić by nas okraść i to w imieniu prawa i zgodnie z prawem to jest dno moralne i ścieki poprostu bandytyzm jak zostane prezydentem to załatwie tą sprawe bo to jest złodziejstwo i chamstwo więc się walcie

  • Praca 2014-11-30 21:51:02

    Witam posiadam odbiornik radiowy w samochodzie, lecz zakład pracy nie opłaca abonamętu, mam wykręconą antene lecz używam odbiornika do odtwarzania płyt. Czy mogę dostać karę??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika