Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Spółki wodne są formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku (z wyjątkiem), zrzeszają osoby fizyczne lub prawne i mają na celu zaspokajanie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami.
Spółki wodne mogą być tworzone w szczególności do wykonywania, utrzymywania oraz eksploatacji urządzeń służących do:
-
zapewnienia wody dla ludności, w tym uzdatniania i dostarczania wody;
-
ochrony wód przed zanieczyszczeniem, w tym odprowadzania i oczyszczania ścieków;
-
ochrony przed powodzią;
-
melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych;
-
wykorzystywania wody do celów przeciwpożarowych;
-
utrzymywania wód.
Zgodnie z art. 171 Prawa wodnego, jeżeli osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące członkami spółki wodnej oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony spółka została utworzona, obowiązane są do ponoszenia świadczeń na rzecz spółki.
Wysokość i rodzaj tych świadczeń ustala starosta w drodze decyzji. Od decyzji tej można się odwołać.
Warunki przyjmowania nowych członków spółki wodnej powinien określać statut tej spółki. Członek spółki wodnej jest obowiązany do wnoszenia składek i ponoszenia na jej rzecz innych określonych w statucie świadczeń, niezbędnych do wykonywania statutowych zadań spółki. Zasady ustalania wysokości składek i innych świadczeń na rzecz spółki, adekwatnych do celów spółki powinien określać statut spółki wodnej, a wysokość tych opłat jest uchwalana przez walne zgromadzenie spółki. Wysokość składek i innych świadczeń na rzecz spółki wodnej powinna być proporcjonalna do korzyści odnoszonych przez członków spółki, w związku z działalnością spółki.
Statut powinien również określać zasady ustalania należności za dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Dostarczanie wody oraz odprowadzanie i oczyszczanie ścieków odbywa się na podstawie umowy zawartej między spółką wodną a zainteresowanym podmiotem.