Opodatkowanie umowy najmu lokalu

Pytanie:

"Jakim podatkiem jest objęta umowa najmu lokalu pomiędzy osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczą (wynajmującym), a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą niebędącą podatnikiem czynnym VAT (najemcą)? Czy podatek od czynności cywilnoprawnych lub opłata skarbowa obowiązuje najem w powyższym przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie umowy najmu lokalu

Odpowiedź należy rozpocząć od odpowiedzi na drugą część pytania – umowa najmu nie podlega nigdy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (a tym bardziej opłatą skarbową), gdyż nie została wymieniona w katalogu umów opodatkowanych tym podatkiem.

Umowa najmu podlega natomiast, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT. Co do zasady, gdyż podatnicy świadczący usług najmu w niewielkim zakresie (świadczenie usługi najmu od 1 maja 2004 r. automatycznie skutkuje statusem podatnika VAT) korzystają z reguły ze zwolnienia podmiotowego z podatku (w 2005 r. zwolnienie przysługuje do kwoty 43.800 zł) i nie rejestrują się jako podatnicy VAT (ewentualnie rejestrują się jako podatnicy VAT zwolnienie).

Jednocześnie przychody z najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (możliwe tu są dwie formy opodatkowania – na zasadach ogólnych bądź ryczałtem).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika