Organizacja imprezy okolicznościowej a koszty

Pytanie:

"Pracodawca zorganizował dla pracowników i nauczycieli (zatrudnionych także na umowę zlecenie) na zakończenie roku szkolnego spotkanie w lokalu. Czy wydatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu pracodawcy? Czy należy sporządzić listę uczestnków spotkania i czy wartość świadczenia będzie stanowiła przychód pracownika?"

Odpowiedź prawnika: Organizacja imprezy okolicznościowej a koszty

Minister Finansów w piśmie z marca 2006 r (Nr PB3/GN-8213-298/ 05/1680) stwierdził, że wydatki ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników poprzez organizowanie imprez okolicznościowych i integracyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną przez podatnika działalnością i mają na celu zwiększenie efektywności ich pracy i w efekcie służą uzyskaniu zwiększenia przychodu (np. motywowanie pracowników, szkolenie).

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa, urzędy i izby skarbowe na terenie kraju zaczęły interpretować obowiązujące przepisy w sposób pozwalający na finansowane ze środków obrotowych wydatków związanych z organizacją spotkań integracyjnych mających zwiększyć efektywność pracy pracowników oraz uznanie przedmiotowych wydatków za koszty uzyskania przychodów. Jednym z istotnych warunków, których dochowanie umożliwia uznanie przedmiotowych wydatków za koszty jest warunek realizowania świadczeń w ramach imprezy integracyjnej w sposób niestanowiący działalności socjalnej.

Stanowisko takie zajęła m.in.:

  • Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej w decyzji z dnia 13.04.2007 r. - IPB2/4218-2/07;

  • Urząd Skarbowego w Nysie w postanowieniu z dnia 9 sierpnia 2006 r. - PDA/423-5/KD/06;

  • Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu w postanowieniu z dnia 6 maja 2006 r. 1473/502/WD/423/13/06/SM

- i wiele innych urzędów i izb, szczegółowe dane dostępne są na stronach ministerstwa finansów i w wyszukiwarce ministerstwa http://sip.mf.gov.pl/sip/

Przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (z ustawowymi wyjątkami). Wydatek  poniesiony w celu osiągnięcia przychodów podlega, więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli jego poniesienie ma lub może mieć, choćby teoretycznie, wpływ na osiągane przez podatnika przychody.

Wydatki na imprezy integracyjne związane są z prowadzoną przez podatników działalnością gdyż mają na celu poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co z kolei zwiększa, przynajmniej teoretycznie, efektywności pracy.

Natomiast nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych spotkania towarzyskie z pracownikami, np. kolacje wigilijne.

Należy pamiętać, iż  w przypadku, gdy świadczenia realizowane w ramach imprezy integracyjnej stanowić będą działalność socjalną, o której mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, to choćby nie zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie będą podlegać zaliczeniu do kosztów podatkowych.

W Państwa pytaniu określony jest jednak problem, który znacząco komplikuje sytuację – osobami obecnymi na imprezie były również osoby zatrudnione na umowę zlecenie, które nie są pracownikami Państwa firmy, zgodnie z przedstawionymi wyjaśnieniami, nie należy uznawać za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na obecność tych osób na imprezie pracowniczej integracyjnej - jednak nie jest to bezwzględnie oczywiste i w przypadku uznania ich za koszty uzyskania przychodu istnieją argumenty przemawiające na korzyść podatnika; jednak z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż nie zostaną one uwzględnione przez organy skarbowe.

Określenie przychodu po stronie pracownika nie jest sprawą prostą, ponieważ przychodami są nie tylko świadczenia pieniądze, ale również wartość otrzymanych świadczeń w naturze, jak i innych nieodpłatnych świadczeń. Zob. poradę: Jak ustalić przychód pracownika ze świadczeń w naturze?

Zwolnione z opodatkowania są świadczenia przyznawane pracownikom, które spełniają łącznie następujące warunki:

  1. mają charakter rzeczowy,

  2. źródłem finansowania środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub związków zawodowych,

  3. wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych w roku podatkowym nie przekracza kwoty 380 zł.

Impreza integracyjna świadczeniem rzeczowym nie jest, więc koszty organizacji imprezy integracyjnej nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania – nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, gdyż w praktyce przyjmuje się, że jeżeli udział w imprezie integracyjnej jest dobrowolny i dostępny dla każdego pracownika (lecz nie obowiązkowy), to nie można dokładnie określić, kto brał w imprezie udział, a kto nie czego skutkiem jest fizyczna niemożliwość przypisania przychodu do konkretnego pracownika – z tego powodu rezygnuje się z jego opodatkowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika