Oświadczenia składane do sądu

Pytanie:

"7 marca jest rozprawa w sprawie karnej, na którą jestem wzywany jako świadek w sprawie o oszustwo. Prócz tego to ja złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Podejrzewam, że linia obrony oskarżonego będzie rzekomo to, jakoby nie dysponował on telefonem komórkowym widniejącym na jego pieczątce, na który to telefon były wysyłane monity wzywające go do zapłaty, na które nie odpowiadał. To, że nie odpowiadał na owe monity (zmieniwszy miejsce zamieszkania) jest prawdopodobnie przyczyniło się do sformułowania aktu oskarżenia przeciwko oskarżonemu. Dlatego kilka dni temu (uważam), że ktoś na jego polecenie zainscenizował coś co wg mnie miało na celu uwiarygodnienie, że telefon komórkowy już nie należy od dawna do niego. Była to inscenizacja bardzo kiepska i chciałbym poinformować o tym sąd. Czy sąd uwzględni opis tego incydentu, który prześle poczta polecona przed rozprawą? Czy może będę miał okazje poprosić na rozprawie, aby dano mi się wypowiedzieć na ten temat?"

Odpowiedź prawnika: Oświadczenia składane do sądu

Nie można owego oświadczenia, które jest jak najbardziej dopuszczalne w formie pisemnej traktować jako wniosku dowodowego. Dowody przeprowadza się na wniosek stron, podmiotu określonego w art. 416 albo z urzędu. Pokrzywdzony w postępowaniu sądowym nie jest stroną i nie składa wniosków dowodowych, lecz może składać oświadczenia oraz podczas zeznawania może poinformować co mu jest w sprawie wiadome w tym o zaobserwowanym incydencie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika