Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
O zasadach rozliczenia faktury korygującej decyduje przede wszystkim to, czy jest to faktura korygująca zwiększająca podatek ("na plus"), czy zmniejszająca podatek ("na minus"). Szczegółowe zasady postępowania z duplikatami korekt faktur zostały opisane przez Dorotę Kosacką-Łędzewicz („Korygujemy błędy na fakturach, „Rzeczpospolita” z 9 marca 2006). Zgodnie z poglądami przedstawionymi przez autorkę, z którymi należy się w pełni zgodzić:
1) Po otrzymaniu faktury korygującej "na minus" podatnik ma obowiązek (a nie prawo) ująć ją w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał.
Jeżeli więc otrzyma fakturę korygującą "na minus", a następnie ją zgubi i poprosi o duplikat, to późniejsze otrzymanie duplikatu nie zmieni powyższego terminu ujęcia faktury korygującej. Konieczna będzie więc korekta deklaracji za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę korygującą. Jeżeli natomiast podatnik nigdy nie dostał faktury korygującej, wówczas powinien ująć skutki korekty w momencie otrzymania duplikatu.
2) Gdy faktura korygująca „na plus” została wystawiona w związku z podwyższeniem ceny po wystawieniu faktury pierwotnej, należy ująć ją w rozliczeniu za miesiąc, w którym to podwyższenie miało miejsce. Natomiast gdy podatnik w pierwotnej fakturze VAT zaniżył kwotę podatku należnego musi ująć fakturę korygującą w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wiąże się to oczywiście z koniecznością korekty deklaracji VAT-7 i zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę.
Odnośnie duplikatów korekt „na plus” – jeżeli podatnik otrzyma fakturę korygującą, a następnie ją zgubi i poprosi o duplikat, to późniejsze otrzymanie duplikatu nie zmieni powyższego terminu ujęcia faktury korygującej „na plus”. Jeżeli natomiast podatnik nigdy nie dostał faktury korygującej, wówczas powinien traktować otrzymanie duplikatu tak, jak otrzymanie korekty.