Oznaczenie spółki z o. o. nazwą "bank"

Pytanie:

"Czy obowiązujące przepisy zezwalają na używanie w nazwie spółki z o. o. lub w jej logo nazwy "Bank", jeżeli nie prowadzi ona działalności bankowej i nie posiada zezwolenia na jej prowadzenie? Czy używanie takiego pojęcia może być czynem nieuczciwej konkurencji przez wprowadzanie w błąd klientów co do faktycznej formy prawnej działalności? Czy na używanie pojęcia "Bank" potrzebna jest zgoda NBP, Nadzoru Bankowego?"

Odpowiedź prawnika: Oznaczenie spółki z o. o. nazwą "bank"

Jak stanowi art. 3 ustawy Prawo bankowe wyrazy „bank” lub „kasa” mogą być używane w nazwie oraz dla określenia działalności lub reklamy wyłącznie banku w rozumieniu art. 2, z tym że nie dotyczy to jednostek organizacyjnych używających wyrazów „bank” lub „kasa”, z których działalności jednoznacznie wynika, że jednostki te nie wykonują czynności bankowych.

Bank jest osobą prawną utworzoną zgodnie z przepisami ustaw, działającą na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych obciążających ryzykiem środki powierzone pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym. Czyli musi to być faktycznie bank. Bank może zostać utworzony wyłącznie w formie banku państwowego, spółdzielczego lub w formie spółki akcyjnej.
Używanie tego typu oznaczenia może być  kwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji polegający na "rozpowszechnianiu nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości o swoim lub innym przedsiębiorcy albo przedsiębiorstwie, w celu przysporzenia korzyści lub wyrządzenia szkody".

Jeśli chodzi z kolei o zezwolenie na używanie nazwy bank to wynika ona po prostu z zezwolenia na utworzenie banku udzielanego przez KNB. Możliwość taka dotyczy więc tylko banków w rozumieniu prawa bankowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika