Parafka zamiast podpisu
Pytanie:
"Pan X zatrudnił moją firmę (jest to firma jednoosobowa) do wykonania instalacji elektrycznej w zakupionym przez niego budynku. Za wykonaną pracę wystawiałem faktury częściowe. Pan X prosił o wystawienie faktur na osobę Y. Dwie pierwsze faktury pan X odebrał sam i podpisał za osobę Y oraz dokonał za nie zapłaty przelewem na moje konto. Trzecią fakturę również wystawioną na osobę Y odebrała i podpisała osoba Z za zgodą X. Na fakturze osoba Z podpisała się dając parafę. Kwota za fakturę trzecią nie została uiszczona. W tej chwili pan X odmawia zapłaty za tę fakturę twierdząc, że podpis na niej został sfałszowany. Jaka jest szansa na drodze sądowej odzyskania pieniędzy, jeżeli nie znam nazwiska i adresu osoby Z?"
Odpowiedź prawnika: Parafka zamiast podpisu
Podpis służy głównie identyfikacji osoby podpisującej się. Mimo że ustawodawca nie zawarł nigdzie definicji podpisu, przyjmuje się, że powinien on zawierać co najmniej nazwisko osoby. Parafa co do zasady nie jest równoważna z podpisem osoby. W ten sposób prawdopodobnie faktura nie będzie miała mocy dokumentu prywatnego i nie nie będzie pisemnym dowodem na to, że Pan Y lub Pan Z ją podpisał.
Mimo to może Pan wnieść do sądu pozew przeciw Panu X, powołując się na zawartą umowę o wykonanie instalacji elektrycznej. Musi Pan dowieść, że nie otrzymał Pan całkowitej zapłaty za świadczone usługi. Dowodem mogą być zeznania świadków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?