Pełnia władzy rodzicielskiej po rozwodzie

Pytanie:

"Na czym polega różnica między władzą rodzicielską, a opieką nad dzieckiem? Czy w pozwie rozwodowym można wnieść o przyznanie prawa do sprawowania władzy rodzicielskiej nad nieletnim dzieckiem jednemu z rodziców przy zachowaniu pełni władzy rodzicielskiej dla obojga?"

Odpowiedź prawnika: Pełnia władzy rodzicielskiej po rozwodzie

Władza rodzicielska obejmuje w swym zakresie obowiązki i prawa rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Opieka natomiast dotyczy osób małoletnich, którzy nie podlegają władzy rodzicielskie żadnego z rodziców, w szczególności w sytuacji, gdy ich rodzice nie żyją, nie są znani lub zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej. W ramach wyroku orzekającego rozwód sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, powierzając jej wykonywanie tyko jednemu z nich, ograniczając władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka ( np. wybór szkoły, zawodu, sposób spędzania czasu, wyjazdy).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika