Pełnomocnictwo do podpisania umowy z zarządem

Pytanie:

"Spółka z o. o. zamierza zatrudnić osobę na stanowisko członka zarządu w oparciu o umowę o pracę. Kto może podpisać umowę z taką osobą, aby była ona skuteczna prawnie?Czy udziałowiec spółki może być pełnomocnikiem ustanowionym uchwałą zgromadzenia wspólników do podpisania umowy z członkiem zarządu?"

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo do podpisania umowy z zarządem

Przy zawarciu umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest zachowanie szczególnych wymogów jeżeli chodzi o reprezentację spółki. Art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych przewiduje, że umowę taką może ze strony spółki reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Jeżeli w spółce istnieje rada nadzorcza to ona winna w jej imieniu zawrzeć taką umowę. Za niezgodne z prawem należy uznać przeniesienie tego uprawnienia na przewodniczącego rady nadzorczej. Jeżeli natomiast w spółce nie ma rady nadzorczej lub z jakichkolwiek powodów nie może ona działać, umowę o pracę z członkiem zarządu może jedynie zawrzeć pełnomocnik powołany uchwała zgromadzenie wspólników. Zgromadzenie nie może przenieść tego uprawnienia na inne osoby lub organ. Pamiętać należy, że umowa zawarta z naruszeniem zasad reprezentacji jest bezwzględnie nieważna. Co do kwestii statusu samego pełnomocnika to przepisy Kodeksu spółek handlowych nie przewidują żadnych ograniczeń co do kręgu osób z których może się on rekrutować. Nie może on jednak być członkiem zarządu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika