Umowa o pracę ze wspólnikiem spółki z o.o.
Pytanie:
"W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością działa dwóch wspólników. Jeden ze wspólników jest jednocześnie prezesem zarządu spółki. Jak prawidłowo zawrzeć z nim umowę o pracę (zgodnie z art. 210 ksh)? Czy prawidłowym jest, aby zgromadzenie wspólników w drodze uchwały wyznaczyło pełnomocnika (osobę z zewnątrz) do podpisywania umów o pracę ze wspólnikami (będącymi i nie będącymi w zarządzie tej spółki)? Czy takie pełnomocnictwo winno być zawarte w formie aktu notarialnego, czy też wyznaczenie pełnomocnika ma się znaleźć w akcie założycielskim spółki? Kiedy taka umowa o pracę z członkiem zarządu, który jest jednocześnie wspólnikiem, będzie ważna pod względem prawnym? "
Odpowiedź prawnika: Umowa o pracę ze wspólnikiem spółki z o.o.
Art. 210 kodeksu spółek handlowych przewiduje, że w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Dyspozycję tego przepisu wypełnia zawarcie przez spółkę umowy o pracę ze wspólnikiem tej spółki powołanej jednocześnie do jej zarządu. Umowę taką może zatem zawrzeć w imieniu spółki rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Nie ma przeszkód, aby zgromadzenie wspólników powołało w drodze uchwały pełnomocnika do dokonywania tych czynności spośród osób spoza spółki z o.o. Podstawą działania pełnomocnika będzie w takiej sytuacji uchwała zgromadzenia wspólników podjęta w zwykłej formie pisemnej, bez konieczności udziału w tej czynności notariusza. Umocowany w ten sposób przez wspólników pełnomocnik będzie uprawniony do zawarcia w imieniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umowy o pracę z członkiem zarządu tej spółki. Pełnomocnik ten nie może być wskazany już w samej umowie spółki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?