Pełnomocnictwo w działalności gospodarczej

Pytanie:

"Brat prowadzi działalność gospodarczą , czy wystarczy pełnomocnictwo notarialne do prowadzenia firmy w pełnym zakresie, oczywiście za jegą zgodą i czy mogę mieć pieczątkę do wystawiania niektórych dokumentów z moim nazwiskiem. Wydaję mi się , że jak brat ma swoją imienną pieczątkę firmy, to ja nie mogę sie podpisać swoim nazwiskiem. "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo w działalności gospodarczej

W zależności od tego czy jest to działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki handlowej tzn. spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo - akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej - pełnomocnictwo powinno przybrać postać prokury uregulowanej w Kodeksie spółek handlowych. Prokura musi być ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym, w dziale 2 rejestru przedsiębiorców. Ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich współników mających prawo prowadzenia spraw spółki. Spółka handlowa może również działać przez pełnomocnika niebędącego prokurentem i ustanowić pełnomocnictwo na podstawie Kodeksu cywilnego. W przypadku spółki cywilnej zawsze będzie chodzić o przedstaawicielstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego, które w odniesieniu do tej spółki tylko na tej podstawie może być ustanowione. Aby pełnomocnik mógł działać w pełnym zakresie musi być udzielone mu pełnomocnictwo ogólne, które obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Pełnomocnictwo ogólne powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest forma szczególna ( np. forma aktu notarilnego), pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej formie. Przy dokonywaniu czynności objętych pełnomocnictwem, będzie konieczne wykazanie się dokumentem potwierdzającym udzielone pełnomocnictwo, a podpis będzie obejmował imię i nazwisko pełnomocnika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika