Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego
Pytanie:
"Ze względu na moją chorobę zmuszony jestem wszystkie sprawy scedować na syna. Jakie są zasadnicze różnice w pełnomocnictwie prywatnym udzielonym pisemnie w relacjach ojciec-syn a pełnomocnictwie notarialnym ojciec-syn? "
Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego
Z zastrzeżeniem wyjątków w kodeksie cywilnym przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Oznacza to, że Pana syn będzie mógł działać za Pana w sprawach, których specyfika na to pozwala. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. W takiej sytuacji skutki podjętych czynności dotkną bezpośrednio Pana. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). W tym wypadku chce Pan udzielić pełnomocnictwa.
Do udzielenia pełnomocnictwa jest konieczna forma pisemna (pod rygorem nieważności). Pełnomocnictwo takie pozwala na dokonywanie czynności zwykłego zarządu (jest to pojęcie niedookreślone, decyduje specyfika konkretnej sytuacji). Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Forma w jakiej udzieli Pan pełnomocnictwa (pisemna lub akt notarialny) jest istotna jeśli chodzi o zakres czynności określonych w pełnomocnictwie. Pełnomocnictwo pisemne może być ogólne, rodzajowe albo szczególne, przy czym tylko jeśli do konkretnych czynności nie jest konieczne forma inna niż pisemna (np. przeniesienie własności nieruchomości). Natomiast w formie aktu notarialnego można udzielić każdego pełnomocnictwa. Przy czym należy pamiętać, że do udzielenia pełnomocnictwa rodzajowego lub szczególnego należy określić w jego treści o jakie czynności chodzi.
Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.
Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu. Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?