Pełnomocnictwo dla wspólnika spółki cywilnej

Pytanie:

"Prowadzimy z drugim wspólnikiem spółkę cywilną. Chciałbym udzielić innej osobie lub też drugiemu wspólnikowi pełnomocnictwa do prowadzenia spraw spółki w moim imieniu na określony czas z powodu przeszkód w faktycznym zajmowaniu się sprawami spółki. Czy mogę udzielić drugiemu wspólnikowi spółki cywilnej pełnomocnictwa do działania w moim imieniu we wszystkich sprawach spółki? Czy takiego pełnomocnictwa można udzielić innej osobie? Jaka jest wymagana forma pełnomocnictwa, aby było ono skuteczne? Co w treści pełnomocnictwa powinno się znaleźć, aby ono było prawidłowe i wywoływało skutki prawne? "

Odpowiedź prawnika: Pełnomocnictwo dla wspólnika spółki cywilnej

Każdy wspólnik spółki cywilnej jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Jednakże uchwała wspólników (zgoda wspólników) wymagana jest w przypadku spraw przekraczających zakres zwykłych czynności spółki. Te same reguły odnoszą się do reprezentacji spółki cywilnej, czyli występowania w relacjach zewnętrznych (z podmiotami trzecimi).

Zobacz: Czym się różnią czynności zwykłego zarządu od czynności przekraczających zwykły zarząd?

Z powyższego wynika zatem, iż nie jest konieczne udzielenie drugiemu wspólnikowi pełnomocnictwa do prowadzenia spraw spółki w Pana imieniu w zakresie zwykłych czynności spółki, bowiem każdy wspólnik spółki cywilnej jest do tego zobowiązany i uprawniony na mocy prawa.

Jeżeli w umowie spółki nie zastrzeżono samodzielnej działalności wspólnika (wyłączając możliwość nawiązania stosunku pełnomocnictwa) bądź charakter działalności spółki nie wymaga osobistego zaangażowania wspólnika, nie ma przeszkód do ustanowienia pełnomocnika przez jednego ze wspólników spółki cywilnej. W relacjach z drugim wspólnikiem spółki cywilnej nie jest również de facto konieczne, aby upoważnił go Pan w swoim imieniu do reprezentacji spółki, drugi wspólnik posiada bowiem również z mocy prawa uprawnienie do reprezentowania spółki cywilnej w zakresie zwykłych czynności spółki.

Jak powinno wyglądać pełnomocnictwo dla wspólnika spółki

Jeżeli jednak chciałby Pan, aby podczas Pańskiej nieobecności drugi wspólnik mógł prowadzić sprawy spółki i reprezentować ją w pełnym zakresie, może Pan uczynić to w treści dokumentu pełnomocnictwa udzielonego w formie pisemnej. W treści tego pełnomocnictwa winien Pan wyrazić zgodę na prowadzenie spraw spółki i reprezentowanie spółki przez drugiego wspólnika zarówno w zakresie zwykłych czynności spółki, jak i w zakresie czynności przekraczających zakres zwykłych czynności spółki. W treści dokumentu należy oznaczyć także, w celu uniknięcia wątpliwości, zakres czasowy umocowania drugiego wspólnika do podejmowania czynności, o których mowa powyżej.

Udzielenie pelnomicnictwa osobie nie będącej wspólnikiem spółki

Uznaje się, że każdy wspólnik spółki cywilnej może ustanowić własnego pełnomocnika z upoważnieniami nie przekraczającymi jednak jego własnych kompetencji. Nie ma żadnych przeszkód, aby wspólnicy udzielili wspólnie pełnomocnictwa jednej osobie. Pełnomocnik taki jest pełnomocnikiem wspólnika, upoważnionym do działania w imieniu i ze skutkami dla wspólnika.

W wypadku ustanowienia pełnomocnikiem osoby trzeciej należy pamiętać o tym, aby umocowanie udzielone tej osobie pokrywało się z zakresem kompetencji wspólnika. Może Pan w drodze pełnomocnictwa udzielonego osobie trzeciej upoważnić ją do występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących zarówno prowadzenia spraw spółki, jak i jej reprezentacji. W sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki niezbędne będzie jednak występowanie upoważnionej osoby trzeciej łącznie z drugim wspólnikiem.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika