Piwnica w budynku wielorodzinnym
Pytanie:
"W 1996 nabyłem od spółdzielni mieszkaniowej pomieszczenie strychowe na 5 piętrze budynku wielorodzinnego. Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania i przebudowę poddasza z przeznaczeniem na mieszkania. Po wykonaniu adaptacji dokonano odbioru lokalu - zostałem wówczas poproszony o podpisanie oświadczenia o zrzeczeniu się praw do piwnicy, ale tego oświadczenia nie podpisałem. Po odbiorze otrzymałem przydział mieszkaniowy na mieszkanie własnościowe, a w 2006 dokonałem przeniesienia własności. W akcie notarialnym ustanawiającym odrębną własność lokalu oraz przenoszącym jego własność na mnie można odczytać: Przedstawiciele Spółdzielni oświadczyli, iż piwnica użytkowana przez nabywców nie stanowi części składowej lokalu, a należy do elementów wspólnych budynków mieszkalnych, pozostałych po wydzieleniu wszystkich lokali i jest im przydzielona na zasadzie podziału do użytkowania. Do dziś nie otrzymałem przydziału piwnicy (komórki lokatorskiej) do lokalu, choć w zasobach spółdzielni są wolne pomieszczenia, które mogłyby być na ten cel wykorzystane. Przedstawiciele spółdzielni twierdzą, iż o braku piwnic poinformowali na przetargu (jednak nie mają żadnego podpisanego przeze mnie pisma potwierdzającego ten fakt), a zapis w akcie notarialnym jest to zapis ogólny, wzorcowy i mnie nie dotyczy. Czy istnieją uwarunkowania prawne (prawo budowlane, projektowe?) zobowiązujące do zapewnienie komórki lokatorskiej do lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, które pozwoliłyby mi ubiegać się o przydział piwnicy?"
Odpowiedź prawnika: Piwnica w budynku wielorodzinnym
Zgodnie z art. 2 ustawy o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu tej ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Według dalszego brzmienia tego przepisu do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi. Samodzielny lokal mieszkalny może więc, lecz nie musi, być wyposażony w piwnicę. Również przepisy prawa budowlanego nie zobowiązują w żaden sposób do wyposażania mieszkań w piwnice czy inne pomieszczenia gospodarcze, a przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie przewidują jedynie warunki techniczne pomieszczeń technicznych i gospodarczych, a nie wymagają ich uwzględnienia w projekcie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?