Podatek od nieruchomości od pawilonu handlowego

Pytanie:

"Kupiłam pawilon na giełdzie owocowo-warzywnej. Pawilon ten nie jest na stałe związany z gruntem i jest to obiekt rozbieralny. Właściciele takich pawilonów na tej giełdzie płacą czynsz dzierżawny dla właściciela placu za używanie gruntu. Czy taki pawilon traktuje się jako nieruchomość i płaci się za niego podatek od nieruchomości do urzędu miasta? Czy może taki obiekt jest traktowany jako ruchomość? Jeśli jednak jest to nieruchomość, to czy faktura zakupu takiego pawilonu wystarczy jako akt własności, czy może musi to być uregulowane notarialnie? Jak kształtuje się wartość takiego podatku?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości od pawilonu handlowego

Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Tylko odnośnie przeniesienia własności nieruchomości ustawodawca nakazuje stosowanie formy aktu notarialnego, pod rygorem nieważności (art. 158 K.c.). W tej sytuacji przeniesienie własności pawilonu, który nie jest trwale związany z gruntem, nie wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatkach i opÅ‚atach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomoÅ›ci podlegajÄ… nastÄ™pujÄ…ce nieruchomoÅ›ci lub obiekty budowlane:

  1. grunty,

  2. budynki lub ich części,

  3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa powyższa definiuje w art. 1a, co należy rozumieć przez budynki i budowle. Budynkiem w rozumieniu tej ustawy jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale zwiÄ…zany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocÄ… przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z kolei przez budowlÄ™ należy rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebÄ™dÄ…cy budynkiem lub obiektem maÅ‚ej architektury, a także urzÄ…dzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego zwiÄ…zane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zgodnie z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, przez budowlÄ™ należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebÄ™dÄ…cy budynkiem lub obiektem maÅ‚ej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, tunele, przepusty techniczne, wolno stojÄ…ce maszty antenowe, wolno stojÄ…ce trwale zwiÄ…zane z gruntem urzÄ…dzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojÄ…ce instalacje przemysÅ‚owe lub urzÄ…dzenia techniczne, oczyszczalnie Å›cieków, skÅ‚adowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejÅ›cia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urzÄ…dzeÅ„ technicznych (kotłów, pieców przemysÅ‚owych i innych urzÄ…dzeÅ„) oraz fundamenty pod maszyny i urzÄ…dzenia, jako odrÄ™bne pod wzglÄ™dem technicznym części przedmiotów skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na caÅ‚ość użytkowÄ…. Budowla jest zatem obiektem budowlanym, a za ten Prawo budowlane uznaje: budynek wraz z instalacjami i urzÄ…dzeniami technicznymi, budowlÄ™ stanowiÄ…cÄ… caÅ‚ość techniczno-użytkowÄ… wraz z instalacjami i urzÄ…dzeniami oraz obiekty maÅ‚ej architektury.

Z pewnością pawilon, o którym mowa, nie jest budynkiem. Jeśli jednak stanowi on całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, może być uznany za budowlę, od której trzeba będzie płacić podatek do nieruchomości. Podatnik powinien w razie wątpliwości, zwrócić się w tej sprawie do właściwego organu (wójta, burmistrza albo prezydenta) o wydanie pisemnej interpretacji, jeśli nie jest w stanie zakwalifikować pawilonu do budowli.

Gdyby uznać omawiany pawilon za budowlÄ™, wówczas podlegaÅ‚aby ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomoÅ›ci. PodstawÄ™ opodatkowania tym podatkiem stanowiÅ‚aby wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzieÅ„ 1 stycznia roku podatkowego, stanowiÄ…ca podstawÄ™ obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli caÅ‚kowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. Jeżeli jednak obowiÄ…zek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomoÅ›ci od budowli powstaÅ‚ w ciÄ…gu roku podatkowego - podstawÄ… opodatkowania jest wartość stanowiÄ…ca podstawÄ™ obliczania amortyzacji na dzieÅ„ powstania obowiÄ…zku podatkowego. Jeżeli od budowli lub ich części nie dokonuje siÄ™ odpisów amortyzacyjnych - podstawÄ™ opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa okreÅ›lona przez podatnika (art. 4 ust. 1 pkt 3, ust. 3 i 5 ustawy o podatkach i opÅ‚atach lokalnych). Wysokość stawek podatku od nieruchomoÅ›ciod okreÅ›la rada gminy, w drodze uchwaÅ‚y,  z tym że stawki nie mogÄ… przekroczyć rocznie od budowli - 2% ich wartoÅ›ci.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jony 2013-01-03 14:16:43

    Chciałbym uzyskać informacji czy pawilon handlowy nie związany na stałe z gruntem podlega podatkowi od nieruchomości?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika