Podatek od sprzedaży strony internetowej

Pytanie:

"Stworzyłem stronę internetową, którą sprzedaję inwestorowi ze Stanów Zjednoczonych za 110 000 PLN. Umowa została podpisana, jestem w trakcie przekazywania domeny oraz serwera. Wszystko odbywa się przez pośrednika handlowego Escrow.com, który otrzymuje pieniądze do kupującego i przekazuje je sprzedającemu (mi) jeżeli wszystkie warunki umowy (tj. przeniesienie domeny, serwera, itd.) zostaną spełnione. Jako opcje zapłaty wybrałem bezpośredni przelew na moje zwykłe oszczędnościowe konto w mBanku. Kupującym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC) z siedzibą w USA. Strona została stworzona, prowadzona i hostowana na serwerach w USA. Nie mam zarejestrowanej firmy. Nigdy nie miałem. Nie mam możliwości rozbicia przelewu na mniejsze kwoty. Mam 24 lata, polskie obywatelstwo i żadnego innego. Przebywam teraz w Tajwanie, nie mam możliwości otworzenia nowego konta w banku, podpisania papierów, stawienia się gdziekolwiek w Polsce w najbliższym czasie. Jak wygląda kwestia uregulowania podatku w takiej sytuacji? Czy w ogóle muszę płacić podatek? Czy muszę coś zgłaszać do Urzędu Skarbowego? Jakie muszę posiadać dokumenty?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od sprzedaży strony internetowej

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również przychody z odpłatnego zbycia tych praw.

Z tego tytułu przychód ze sprzedaży domeny internetowej wraz ze stroną WWW traktowany jest jako przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 wskazanej ustawy. Dochodem podlegającym opodatkowaniu będzie jest różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wartością nakładów poniesionych na stworzenie domeny internetowej wraz ze stroną WWW.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku uzyskiwania przez podatnika dochodów z praw majątkowych nie nakładają na podatników obowiązku uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy.Zgodnie zatem z art. 45 ust. 1 ww. ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym. W tym samym terminie podatnicy są obowiązani wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ww. ustawy. Na wypadek kontroli podatnik powinien być przygotowany na konieczność wykazania wysokości przychodu (może to być umowa sprzedaży, wyciąg z rachunku), a zwłaszcza potwierdzenia wysokości poniesionych kosztów (o ile podatnik takie koszty wykaże).

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (tak: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach   z 7 grudnia 2007 r., sygn. IBPB2/415-1162/07/CJS).

Powyższe uwagi dotyczą zasad opodatkowania w przypadku jeśli sprzedającym jest polski rezydent podatkowy (osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce w rozumieniu przepisów podatkowych). Niestety z pytania nie wynika do końca jaki charakter ma pobyt podatnika za granicą i czy w związku z tym pobytem utracił on polską rezydencję podatkową.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sławek 2014-01-12 23:23:16

    A jaka jest wartość podatku dochodowego od sprzedaży strony internetowej? Normalnie 18 % ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika