Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Ponoszenie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynika z art. 13 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Wyznaczenie strefy płatnego parkowania i wysokość opłat ustala Rada Miasta w formie uchwały. Pobrane opłaty stanowią środki przeznaczone na realizację zadań nałożonych przepisami prawa. Zatem opłaty za parkowanie na drodze publicznej, pobierane w oparciu o przepis art. 13 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o drogach publicznych mają charakter daniny publicznej, a nie zapłaty za usługę parkingową świadczoną przez zarządcę drogi, wobec czego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (tak np. informacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 30 lipca 2004 r., sygn. PP-077/SIP/339/04).
W przypadku natomiast opłat za parkowanie pojazdów samochodowych poza drogami publicznymi, chociażby w strefie płatnego parkowania, urządzonych niezależnie prez jaki podmiot - czy przez gminę, czy przez przedsiębiorcę - należy uznać, iż parkowanie pojazdów będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT). W tym przypadku będziemy bowiem mieli z normalnym świadczeniem usług parkingowych, na podstawie umów cywilnoprawnych, zawieranych z osobami parkującymi samochód, a takie odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT.