Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 865 kc każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników prowadzić sprawy, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności spółki. Jeżeli jednak przed zakończeniem takiej sprawy chociażby jeden z pozostałych wspólników sprzeciwi się jej prowadzeniu, potrzebna jest uchwała wspólników. Każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników wykonać czynność nagłą, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowetowane straty.
Tak więc uchwała wspólników jest potrzebna do prowadzenia sprawy przekraczającej zakres zwykłego zarządu i do prowadzenia sprawy nie przekraczającej tego zakresu, ale co do której co najmniej jeden ze wspólników zgłosił sprzeciw.
Zasadą, choć nie wyartykułowaną wyraźnie w przepisach, jest podejmowanie uchwał jednogłośnie przez wszystkich wspólników. W Państwa spółce, skoro umowa nie zawiera odmiennych postanowień, konieczna będzie więc zgoda wszystkich trzech wspólników i ich podpisy pod uchwałą.