Zameldowanie a zgoda właściciela

Pytanie klienta:

""Czy jako właściciel 1/2 nieruchomości zabudowanej -domu jednorodzinnego mogę zameldować kogo chcę? Czy w tych sprawach wielkość udziału ma jakieś znaczenie. A gdybym był właścicielem 1/6? ""

Odpowiedź prawnika:

Artykuł 9 ustęp 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych nakazuje osobie ubiegającej się o zameldowanie na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące przedstawienie potwierdzenia uprawnienia do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie. 28 czerwca 2002 r. uprawomocniło się orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP artykułu 9 ustępu 2 powyższej ustawy. Dlatego też w chwili obecnej nie jest już wymagana zgoda właściciela budynku na zameldowanie na pobyt stały. W związku z tym w dalszym ciągu będzie Pan mógł zameldować w należącym do Pana budynku każdą osobę bez względu na wielkość udziału we współwłasności (nie będzie to jednak konieczne). W związku z powyższym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego osoby, które będą chciały zameldować się w należącym do Pana budynku w chwili obecnej nie będą już musiały uzyskać Pana zgodę na dokonanie takiego meldunku. Przy zameldowaniu na pobyt stały nie jest już bowiem konieczne przedstawienie uprawnienia do przebywania w lokalu (pomieszczeniu) w którym ma nastąpić zameldowanie. Nalezy jednak zwrócić uwage na fakt, że zameldowanie osoby w nieruchomości wspólnej stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu. Na dokonanie takiej czynności konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.