Podpisywanie umów w walucie obcej a Prawo zamówień publicznych

Pytanie:

Czy Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość podpisywania umów w walucie obcej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 8 pzp SIWZ musi zawierać m.in. sposób obliczania ceny. Artykuł 36 ust. 2 pkt. 6 Prawa zamówień publicznych wskazuje na to, że cena może być wyrażona w walucie obcej. Od 24 stycznia 2009r. obowiązuje zmieniony przepis art. 358 § 1 kodeksu cywilnego, który wcześniej brzmiał: z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim. Obecnie prawo dopuszcza zawieranie umów w walutach obcych. Organizacja przetargu w euro jest przy tym szczególnie korzystna przy unijnym dofinansowaniu zamówienia. Przetargi w euro zachęcają do udziału firmy zagraniczne oraz niektórych wykonawców polskich. Przy zamówieniu publicznym w euro ryzyko kursowe bierze na siebie zamawiający.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: