Podrobienie podpisu.

Pytanie:

"Do mojej siostry przyszło pismo z Urzędu Skarbowego, w chwili doręczenia nie było jej w domu, więc postanowiłam że podpiszę się za nią (jej imieniem i nazwiskiem). Teraz przyszło mi z policji wezwanie do złożenia wyjaśnienia w sprawie podrobienia podpisu. Co mogę w tej sytuacji zrobić? "

Odpowiedź prawnika: Podrobienie podpisu.

Niniejsza opinia prawna zawiera analizÄ™ sytuacji oraz wskazanie odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks karny (Dz. U. 1997 r. nr 88 poz. 553 ze zm., dalej k.k.), ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku Kodeks postÄ™powania karnego (Dz. U. 1997 r., nr 89, poz. 555, dalej k.p.k.), poglÄ…dy doktryny oraz aktualne orzecznictwo sÄ…dów polskich.

W opisanej sytuacji należy wskazać na możliwość realizacji przestÄ™pstwa z z art. 270 k.k., zgodnie z którym:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do lat 5 

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypeÅ‚nia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolÄ… podpisanego i na jego szkodÄ™ albo takiego dokumentu używa. 

§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 2. 

§ 3. Kto czyni przygotowania do przestÄ™pstwa okreÅ›lonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 2. 
Znamiona przestÄ™pstwa okreÅ›lonego w § 1 (zwanego faÅ‚szem materialnym dokumentu) wyrażono okreÅ›leniami:"podrabia", "przerabia", "używa". Podrabianiem jest nadanie jakiemuÅ› przedmiotowi (np. pismu) pozorów dokumentu w celu wywoÅ‚ania wrażenia, że zawarta w nim treść pochodzi od wymienionego w nim wystawcy, podczas gdy w rzeczywistoÅ›ci tak nie jest. W grÄ™ może wchodzić podrobienie caÅ‚oÅ›ci dokumentu lub tylko jego fragmentu. Podrobieniem bÄ™dzie wiÄ™c zarówno podrobienie caÅ‚ego tekstu dokumentu wraz z podpisem, jak i podrobienie samego podpisu. Nie czyni przy temu różnicy, czy osoba, której podpis podrobiono, w rzeczywistoÅ›ci istnieje i nosi imiÄ™ i nazwisko, które podrobiono, czy też osoba ta nie istnieje.

 

BiorÄ…c pod uwagÄ™ opis, fakt dopuszczenia siÄ™ przez PaniÄ… czynu zabronionego z art. 270 k.k. nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci. Ten typ czynu zabronionego bardzo Å‚atwo stwierdzić wystarczy badanie autentycznoÅ›ci podpisu Pani oraz osoby, za którÄ… siÄ™ Pani podpisaÅ‚, przez co w naszej ocenie linia obrony polegajÄ…ca na wypieraniu siÄ™ bÄ™dzie nieskuteczna.

PierwszÄ… okolicznoÅ›ciÄ…, na którÄ… może siÄ™ Pani powoÅ‚ać jest przypadek mniejszej wagi, który podlega niższej odpowiedzialnoÅ›ci karnej. Wypadek mniejszej wagi systemowo odnosi siÄ™ zarówno do typu z art. 270 § 1, jak i z art. 270 § 2 k.k.. O zakwalifikowaniu zachowania jako wypadku mniejszej wagi powinny decydować te okolicznoÅ›ci, które zaliczane sÄ… do znamion czynu zabronionego. Wypadek przestÄ™pstwa mniejszej wagi zachodzi bowiem wówczas, gdy znamiona przestÄ™pstwa, przede wszystkim przedmiotowe, cechujÄ… siÄ™ niewysokÄ… spoÅ‚ecznÄ… szkodliwoÅ›ciÄ…. Inaczej mówiÄ…c, o ocenie czynu jako wypadku mniejszej wagi decydujÄ… elementy skÅ‚adajÄ…ce siÄ™ na ocenÄ™ stopnia jego spoÅ‚ecznej szkodliwoÅ›ci, ponieważ charakteryzuje siÄ™ on stopniem spoÅ‚ecznej szkodliwoÅ›ci zmniejszonym w stosunku do typu podstawowego. Nie jesteÅ›my w stanie przesÄ…dzić czy popeÅ‚nienie czynu w opisanych przez PaniÄ… okolicznoÅ›ciach kwalifikuje siÄ™ jako przypadek mniejszej wagi. MogÄ… być ku temu wÄ…tpliwoÅ›ci gdyż podrobieniem podpisu adresata w sposób istotny zaburzyÅ‚a Pani postÄ™powania administracyjne i naraziÅ‚ na brak ochrony adresata pisma ze strony UrzÄ™du Skarbowegp.

Uznanie Pani czynu z wypadek mniejszej wagi ma bardzo duże znaczenie, gdyż jeżeli tak się stanie może Pani starać się o warunkowe umorzenie postępowania

Zgodnie z art. 66 k.k. sÄ…d może warunkowo umorzyć postÄ™powanie wobec oskarżonego, jeżeli: 

 

 

1) wina i społeczna szkodliwość zarzuconego mu czynu nie są znaczne,
2) czyn zagrożony jest karÄ… nie przekraczajÄ…cÄ… 3 lat pozbawienia wolnoÅ›ci, 
3) okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości,

 

4) postawa i dotychczasowa niekaralność za przestÄ™pstwo umyÅ›lne, warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniajÄ… przypuszczenie, iż bÄ™dzie on przestrzegaÅ‚ porzÄ…dku prawnego, w szczególnoÅ›ci nie popeÅ‚ni przestÄ™pstwa.
Z powyższego wynika, że w razie braku uznania przypadku mniejszej wagi nie ma możliwości warunkowego umorzenia postępowania (zagrożenie karne przekraczające 3 lata).
W toku postÄ™powania przygotowawczego może Pani również porozumieć siÄ™ z organem Å›cigania co do dobrowolnego poddania siÄ™ karze. Zgodnie z art. 335 § 1 i 2 k.p.k.:
§ 1. Jeżeli oskarżony przyznaje siÄ™ do winy, a w Å›wietle jego wyjaÅ›nieÅ„ okolicznoÅ›ci popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa i wina nie budzÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postÄ™powania zostanÄ… osiÄ…gniÄ™te, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynnoÅ›ci. Jeżeli zachodzi potrzeba oceny wiarygodnoÅ›ci zÅ‚ożonych wyjaÅ›nieÅ„, czynnoÅ›ci dowodowych dokonuje siÄ™ jedynie w niezbÄ™dnym do tego zakresie. W każdym jednak wypadku, jeżeli jest to konieczne dla zabezpieczenia Å›ladów i dowodów przestÄ™pstwa przed ich utratÄ…, znieksztaÅ‚ceniem lub zniszczeniem, należy przeprowadzić w niezbÄ™dnym zakresie czynnoÅ›ci procesowe, a zwÅ‚aszcza dokonać oglÄ™dzin, w razie potrzeby z udziaÅ‚em biegÅ‚ego, przeszukania lub czynnoÅ›ci wymienionych w art. 74 § 2 pkt 1 w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsiÄ™wziąć wobec niej inne niezbÄ™dne czynnoÅ›ci, nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c pobrania krwi, wÅ‚osów i wydzielin organizmu. Prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, wystÄ™puje do sÄ…du z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazujÄ…cego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych Å›rodków przewidzianych za zarzucany mu wystÄ™pek, uwzglÄ™dniajÄ…cych również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Uzgodnienie może obejmować także wydanie okreÅ›lonego rozstrzygniÄ™cia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.

§ 2. Prokurator może doÅ‚Ä…czyć do aktu oskarżenia wniosek o wydanie na posiedzeniu wyroku skazujÄ…cego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych Å›rodków przewidzianych za zarzucany mu wystÄ™pek, uwzglÄ™dniajÄ…cych też prawnie chronione interesy pokrzywdzonego, jeżeli okolicznoÅ›ci popeÅ‚nienia przestÄ™pstwa i wina oskarżonego nie budzÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci, a oÅ›wiadczenia dowodowe zÅ‚ożone przez oskarżonego nie sÄ… sprzeczne z dokonanymi ustaleniami. Do wniosku stosuje siÄ™ odpowiednio § 1 zdanie piÄ…te i § 3 zdanie drugie. Do aktu oskarżenia nie stosuje siÄ™ przepisów art. 333 § 1 i 2.
W naszej ocenie jest to dla Pani najlepsza droga postępowania. W przypadku uzgodnienia niskiej kary może Pani dodatkowo strać się o jej warunkowe zawieszenie (art. 69 i nast. k.k.).

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika