Podstawy tymczasowego aresztowania

Pytanie:

"Zostałem wezwany przez policję na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie o wyłudzenie. Czy podczas przesłuchania policja może postawić mi zarzuty i zamknąć mnie w areszcie? Czy ze świadka mogę się stać oskarżonym? Na jak długo mogę zostać zatrzymany? "

Odpowiedź prawnika: Podstawy tymczasowego aresztowania

Kodeks postępowania karnego stanowi, iż za oskarżonego uważa się osobę, przeciwko której wniesiono oskarżenie do sądu, a także osobę, co do której prokurator złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Jeżeli więc nie został i nie zostanie Panu przedstawiony akt oskarżenia, to nie jest Pan w obliczu prawa oskarżonym. Z opisu wynika, iż nie można stwierdzić, że jest Pan traktowany nawet jako podejrzany, ponieważ za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Skoro więc został Pan wezwany w charakterze świadka, to nie powinien Pan obawiać się zatrzymania. Możę Pan oczywiście na pewnym etapie postępowania stać się "ze świadka oskarżonym", ale może do tego dojść dopiero wtedy, gdy zostanie Panu przedstawiony akt oskarżenia. Tymaczaowe aresztowanie natomiast, Jako środek zapobiegawczy, mógłby zostać wobec Pana zastosowany dopiero wtedy, gdy będzie miał pan status oskarżonego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika