Podstawy unieważnienia małżeństwa

Pytanie:

"Czy w polskim prawodawstwie istnieje pojęcie unieważnienia małżeństwa? Czy powodem rozwodu (unieważnienia) może być szantaż emocjonalny? Jakie mam szanse w sądzie - trudno w tym momencie o dowody?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy unieważnienia małżeństwa

Oczywiście. Polski system prawny przewiduje możliwość unieważnienia małżeństwa. Sytuacje będące podstawą do takiego żądania określone zostały w kro. Chodzi tutaj o przypadki ubezwłasnowolnienia całkowitego, nieukończenia osiemnastu lat, choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego, bigamii, pokrewieństwa czy przysposobienia. Pamiętać przy tym należy, iż małżeństwo może być także unieważnione, jeżeli oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński lub oświadczenie przewidziane w art. 1 § 2 (przypadek małżeństwa konkordatowego) zostało złożone: 1) przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli, 2) pod wpływem błędu co do tożsamości drugiej strony, 3) pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, jeżeli z okoliczności wynika, że składający oświadczenie mógł się obawiać, że jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste. Jeżeli w sytuacji określonej w pytaniu zachodzą okoliczności wspomniane powyżej (w szczególności przesłanka stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli), możliwe jest dochodzenie unieważnienia takiego małżeństwa. Szantaż emocjonalny o którym mowa, nie wydaje się wystarczającą podstawą do wystąpienia z takim żądaniem. Ostateczne rozstrzygnięcie w tej kwestii należy jednak do sądu. Odrębną kwestią jest jednak możliwość dochodzenia unieważnienia tak zawartego małżeństwa na gruncie prawa kanonicznego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jakub lat23 2012-06-24 21:45:32

    Mam pytanie: Nie jestem ani nie byłem nigdy żonaty, niedawno mi i mojej dziewczynie urodziła się córeczka. Jej rodzina twardo oczekuje ślubu, stawia mnie pod presją a do tego nie dawno ksiądz powiedział jej, że ochrzci małą jeżeli przyjdziemy z ustaloną datą ślubu. Jeżeli ulegnę presji jej rodziny oraz owego księdza to czy tak zawarty związek małżeński będzie ważny?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika