e-prawnik.pl Porady prawne

Podstawy unieważnienia małżeństwa

Pytanie:

Czy fakt istnienia u jednego z małżonków choroby psychicznej przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi wystarczającą przesłankę do unieważnienia takiego związku?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podstawy unieważnienia małżeństwa

25.6.2001

Tak. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakazują zawarcia związku małżeńskiego osobom dotkniętym chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Wyjątkowo sąd może udzielić w przypadku takich osób zgody na zawarcie małżeństwa, jeżeli stan zdrowia takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa oraz osoba taka nie została ubezwłasnowolniona. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków o ile wykaże, iż w momencie zawarcia związku małżeńskiego jeden z małżonków cierpiał na chorobę psychiczną.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Podstawy unieważnienia małżeństwa

Arletta Bolesta

14.10.2020 4:4:14

Re: Podstawy unieważnienia małżeństwa

Problem można na zasadzie analogii rozpatrywać również w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl

Re: Podstawy unieważnienia małżeństwa

Ł.

26.4.2012 13:29:27

Re: Podstawy unieważnienia małżeństwa

Czy fakt istnienia u jednego z małżonków choroby psychicznej przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi wystarczającą przesłankę do unieważnienia takiego związku? ODP.Tak, ale można realnie się spodziewać, że np. w Łodzi Sąd Okręgowy nie wyznaczy w ogóle terminu rozprawy z takiego powodu. Dlatego lepiej wnieśc o rozwód- wtedy jest jakaś szansa.

Rozwód bez osoby drugiej...

Weronika

26.2.2010 19:54:0

Rozwód bez osoby drugiej...

Czy jest mozliwośc by rozwód odbył się bez obecności męża.On wyjezdża na rok gdyz jego praca tego wymaga a oboje chcemy rozwodu.

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ