e-prawnik.pl Porady prawne

Podwyższanie czynszu za lokal mieszkalny

Pytanie:

Jakie są zasady podwyższania czynszu najmu lokalu mieszkalnego wg ustawy O ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Podwyższanie czynszu za lokal mieszkalny

30.6.2003

Podstawowe reguły to to, że: - podwyższanie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy, - w razie podwyższenia opłat niezależnych od właściciela jest on obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia, - w stosunkach najmu oprócz czynszu wynajmujący może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, a w wypadku innych tytułów prawnych uprawniających do używania lokalu, oprócz opłat za używanie lokalu, właściciel może pobierać jedynie opłaty niezależne od właściciela, - opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Podwyższanie czynszu za lokal mieszkalny

kika

8.3.2013 13:4:43

Re: Podwyższanie czynszu za lokal mieszkalny

Moim zdaniem czynsze za mieszkania komunalne podwyższane są za często i o zbyt duże kwoty. Np ja za mieszkanie 28m2 ,bez wygód, na poddaszu płacę od dzić prawie 200zł, to jakiś koszmar. A mieszkam w małej miejscowości.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ