Podział kwot w dwóch egzekucjach alimetatyjnych

Pytanie:

"Matka dziecka (pierwsza), otrzymuje zaliczkę alimentacyjną, jednocześnie komornik prowadzący egzekucję przekazuje kwoty wnoszone przez zobowiązanego do właściwego urzędu miasta/gminy, jako spłatę zadłużenia z tytułu wypłacania tej zaliczki. Dwa miesiące temu do tego samego komornika zgłosiła się matka (druga), drugiego dziecka tego samego zobowiązanego z wnioskiem o egzekucję alimentów. Zobowiązany został zawiadomiony o drugiej egzekucji i w związku z tym w kolejnym przelewie wykonanym do komornika wpisał jako tytuł wpłaty dwie sygnatury, z egzekucji dla pierwszej i drugiej matki. Komornik dotychczas nie przelał drugiej matce jakiejkolwiek kwoty pieniężnej. Z krótkiej rozmowy telefonicznej z komornikiem matka drugiego dziecka dowiedziała się że rzekomo pierwszeństwo podziału mają zadłużenia z tytułu zaliczki alimentacyjnej i obecnie matka drugiego dziecka nie będzie otrzymywała kwot wpłacanych przez zobowiązanego. Komornik poradził aby druga matka zgłosiła się po taką samą zaliczkę alimentacyjną, której i tak nie otrzyma ponieważ przekracza wyznaczone progi dochodu na członka rodziny. Obydwie matki posiadają prawomocne orzeczenia sądu zasądzające alimenty na dzieci, pierwsza matka w kwocie 800pln, druga matka w kwocie 1300pln. Kwoty wpłacane przez zobowiązanego nie zaspokajają w pełni obu egzekucji. Jakie przepisy szczegółowe regulują podział kwot dla dwóch egzekucji alimentacyjnych z których jedna jest spłatą zadłużenia wynikającego z wypłaty zaliczek alimentacyjnych. Czy komornik w podziale kwot może pominąć jedną z egzekucji będącą płatnością bieżącej raty alimentacyjnej na korzyść drugiej egzekucji będącej spłatą zadłużenia z tytułu wypłaty zaliczki alimentacyjnej. O co należy wnosić do komornika tytułem wyjaśnienia podziału kwot i jakie przysługują środki zaskarżenia."

Odpowiedź prawnika: Podział kwot w dwóch egzekucjach alimetatyjnych

Kwestie kolejności zaspokajania roszczeń przez komornika z sumy uzyskanej z egzekucji określa art. 28 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 1 poz. 7 p.o.u.a). Są to przepisy szczególne tak w stosunku do przepisów kodeksu postępowania cywilnego jak i ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 p.o.u.a W okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:

  1. koszty egzekucyjne ? art. 1025 § 1 pkt 1 k.p.c.,
  2. należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia
  3. należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia, 
  4. należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia, 
  5. należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia,
  6. należności alimentacyjne – art. 1025 § 1 pkt 2 k.p.c.,
  7. dalsze należności, o których mowa w art. 1025 § 1 pkt 3-10 k.p.c.

 

Należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie komornik ma obowiązek zachowania powyższej kolejności. Zatem z kwoty uzyskanej w toku egzekucji od dłużnika alimentacyjnego najpierw pokryje koszty egzekucji. W następnej kolejności zaspokojenie znajdą należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej. Ważnym jest, iż ww. oraz następne kategorie należności mogą zostać zaspokojone w przypadku zaspokojenia całkowitego kategorii poprzedniej. W tym przypadku inne należności alimentacyjne znajdą zaspokojenie dopiero na 6. miejscu. W konsekwencji należy przyjąć, iż w opisanej sytuacji postępowanie komornika było prawidłowe i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Kolejność zaliczenia kwot uzyskanych z egzekucji po zakończeniu wypłaty świadczenia w przypadku, gdy w okresie wypłaty świadczenia z funduszu alimentacyjnego należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej nie zostały zaspokojone określa art. 28 ust. 2 p.o.u.a.

Niezależnie od powyższego wskazujemy, iż na czynności komornika a także zaniechania dokonania czynności służy skarga do sądu rejonowego. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały przez czynności lub zaniechanie komornika naruszone bądź zagrożone. Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem. Skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia - od dnia, w którym czynność powinna być dokonana. Odpis skargi sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Od skargi na czynności komornika pobiera się opłatę stałą w wysokości 100 zł.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika