Pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami

Pytanie:

"Jak należy rozumieć pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami?"

Odpowiedź prawnika: Pojęcie dobra dziecka, będące negatywną przesłanką orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami

Pojęcie „dobro dziecka” nie ma definicji ustawowej. Nie wnikając w zawiłości terminologiczne i analizę tego zagadnienia, stwierdzić należy, iż dobro dziecka jest to: zespół wartości, zarówno duchowych, jak i materialnych, jakie konieczne są do prawidłowego: a) rozwoju fizycznego dziecka, b) rozwoju duchowego dziecka, i to w jego aspekcie zarówno intelektualnym, jak i moralnym, c) należytego przygotowania go do pracy dla społeczeństwa” (Kołodziejski S. - Dobro wspólnych małoletnich dzieci - jako przesłanka odmowy orzeczenia rozwodu, Pal. 1965, nr 9, s. 30).

Jak wskazuje Wanda Stojanowska „ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym polega (...) na ustaleniu, za pomocą odpowiednio dobranych i zastosowanych środków dowodowych, wszystkich okoliczności faktycznych sprawy, a w szczególności charakteryzujących sytuację dziecka, i na prognozowaniu przez porównanie jego obecnej sytuacji z sytuacją po ewentualnym rozwodzie, oraz na dokonaniu wyboru rozstrzygnięcia (wariantu optymalnego) najbardziej korzystnego dla dziecka w wyniku przeprowadzonej analizy czynników determinujących jego dobro w ujęciu wieloaspektowym - przy założeniu wyczerpania wszelkich obiektywnie możliwych do zastosowania środków w celu pojednania rodziców i pewności co do istnienia zupełnego i trwałego rozkładu ich pożycia” (por. Stojanowska Wanda - Dowód z opinii rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego w sprawach o rozwód i jego wpływ na treść wyroku w świetle wyników badań aktowych, Zeszyty Prawnicze UKSW 2002, nr 2.1, s. 7-56).

Tak więc w każdej sprawie rozwodowej małżonków mających małoletnie dzieci sąd będzie wnikliwie badał problem dobra dziecka i wyjaśniał go za pomocą odpowiednich dowodów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika