Alimentacja matki dziecka pozamałżeńskiego

Pytanie:

"Czy mężczyzna niebędący mężem matki swojego dziecka jest zobowiązany do jej trwałej alimentacji?"

Odpowiedź prawnika: Alimentacja matki dziecka pozamałżeńskiego

Nie istnieje w polskim prawie konstrukcja trwałej alimentacji kobiety – matki pozamałżeńskiego dziecka. Istnieją przepisy które nakazują alimentacje np. byłego małżonka, ale nie konkubiny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje wyłącznie na następujące regulacje, o jednorazowym z natury rzeczy charakterze:

Art.141.§1.Ojciec nie będący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.
§2.Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.

Art.142.Jeżeli ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.
Poza powyższymi przepisami nie ma możliwości uzyskania „alimentów” bezpośrednio dla matki pozamałżeńskiego dziecka.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika