Połączenie spółki matki ze spółką córką

Pytanie:

"Czy jest możliwe połączenie spółki z o.o. "matki" ze spółką z o.o. "córką", w której ta pierwsza jest jedynym jej wspólnikiem posiadającym 100% udziałów  w kapitale zakładowym? Jeśli tak, to w jakim trybie należy tego dokonać bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej? "

Odpowiedź prawnika: Połączenie spółki matki ze spółką córką

Możliwe jest połączenie spółek, w której spółką przejmująca jest spółka matka – posiadająca 100% udziałów w spółce przejmowanej (spółce córce). W takiej sytuacji w myśl art. 515 Kodeksu spółek handlowych może dojść do połączenia spółek bez podwyższania kapitału zakładowego spółki przejmującej (spółki matki). W takiej sytuacji spółka przejmująca nie może w myśl art. 514 par. 1 ksh objąć udziałów lub akcji własnych, zatem nie dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika