Połączenie spraw i koszty

Pytanie:

"Powód (przedsiębiorca) wystąpił o zapłatę trzech faktur w trzech różnych postępowaniach. Sąd w każdym z nich wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Roszczenia dotyczą zapłaty wynikających z identycznych zamówień. Czy istnieje możliwość połączenia tych spraw w jedną? Jak kształtować się będą koszty zastępstwa procesowego? Czy zostanie ustalona kwota za czynności adwokackie od łącznej wartości przedmiotu sporu?"

Odpowiedź prawnika: Połączenie spraw i koszty

Istnieje możliwość połączenia spraw, które jeszcze się toczą, na podstawie art. 219 kodeksu postępowania cywilnego. Jest to jednak połączenie tylko "techniczne", które prowadzi do łącznego rozpoznania (na jednej rozprawie) i może być zakończone wspólnym rozstrzygnięciem w jednym orzeczeniu. Jednakże każdą z połączonych spraw trzeba rozstrzygnąć oddzielnie (por. orz. SN z 22 września 1967 r., sygn. akt I CR 158/67, OSNCP 1968/6, poz. 105; z 26 września 1983 r., sygn. akt IV PR 101/83, OSPiKA 1984/7-8, poz. 173). Oznacza to także, iż koszty zastępstwa w każdej sprawie powinny być policzone oddzielnie, a nie łącznie od ogólnej wartości przedmiotu sporu - zresztą nie można wartości przedmiotu sporu łączyć w takich sytuacjach (np. w celu zmiany właściwości sądu albo otwarcia drogi do kasacji).

W pytaniu jest mowa o postępowaniu upominawczym i nakazach - by w ogóle można było mówić o połączeniu, w sprawach tych musiałyby być złożone sprzeciwy (inaczej sprawa nie będzie się już dalej toczyć, więc nie będzie czego łączyć).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika