Ponowne małżeństwo a renta rodzinna

Pytanie:

"Moja matka z moim ojcem rozwiodła się, gdy miałem 7 lat. Mój ojciec od 13 lat nie żyje. Później moja matka wyszła za mąż po raz drugi, zmieniła nazwisko i z drugim mężem zadłużyła się w banku z kredytem odnawialnym oraz w innych bankach. Jej drugi mąż zmarł. Kredyty pozostały do spłaty i figurują na zmarłego i na moją matkę. Matka dalej żyjąc już samotnie zadłuża się, wszystkie umowy, które banki jej przesyłają, niszczy. Mam dwie córki w wieku 21 lat i 19 lat. Rodzina czyli ja i dwie córki wraz z żoną, podjedliśmy decyzję, że zrzekamy się jej spadku czyli aktywów i pasywów w związku z tym mam kilka pytań. Moja matka dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojczymie. Matka pracowała, ale wybrała rentę rodzinną po zmarłym ojczymie. Teraz znowu chce wyjść za mąż za nowego konkubenta. Konkubent jeszcze pracuje. Czy Matce w takim układzie ZUS zabierze rentę rodzinną? Czy po wyjściu matki powtórnie za mąż, nie będę odpowiadał za jej długi w banku jeżeli nie odrzucę spadku czy tylko będzie odpowiadał jej konkubent- czyli już jej mąż?"

Odpowiedź prawnika: Ponowne małżeństwo a renta rodzinna

Sam fakt zawarcia ponownego związku małżeńskiego nie stanowi podstawy do odebrania uprawnionej renty rodzinnej (inaczej jest w przypadku alimentów przyznanych małżonkowi po rozwodzie). Zgodnie bowiem z art. 101 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczeń ustaje:

  1. gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa;
  2. ze śmiercią osoby uprawnionej.

Jeśli żadna z powyższych przesłanek nie zachodzi, to Pana matka, nawet po ponownym do zawarciu małżeństwa, ma prawo do pobierania renty rodzinnej. Warto jednak zwróć uwagę na fakt, czy ponowna zmiana stanu cywilnego Pana matki nie pociągnie za sobą np. zatrudnienia czy współpracowania w firmie nowego męża. Taka bowiem sytuacja może powodować zmniejszenie a nawet zawieszenie wypłaty świadczenia.

Powtórne zamążpójście Pana matki nic nie zmieni w sytuacji Pana jako spadkobiercy ustawowego. Z ustawy do dziedziczenia są bowiem w pierwszej kolejności powołani małżonek oraz dzieci spadkodawcy. Jeżeli Pana matka umrze pozostawiając po sobie długi wchodzące do spadku to Pan jako spadkobierca będzie również za te długi odpowiadał. Przy czym jeśli kolejny małżonek Pana matki przeżyje ją, jako spadkobierca będzie również ponosił za nie odpowiedzialność. Jeśli zatem chce Pan uniknąć odpowiedzialności za te długi, Pan i Pańskie córki powinniście odrzucić spadek, nawet w przypadku powtórnego zamążpójścia matki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika