Postanowienie sądu podstawą wpisu do ewidencji

Pytanie:

"Czy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku może być podstawą dokonywania zmian ewidencji gruntów w poniższych wariantach: jeśli dotyczy osoby właściciela, w każdym przypadku jeśli dotyczy osoby właściciela lub posiadacza, jeśli dotyczy posiadacza nieruchomości, a następcy prawni władają gruntem?"

Odpowiedź prawnika: Postanowienie sądu podstawą wpisu do ewidencji

Ewidencja gruntów i budynków obejmuje:

  1. dane liczbowe i opisowe dotyczące gruntów i budynków oraz lokali, 
  2. dane dotyczące właścicieli nieruchomości.
W przypadkach braku danych, o których mowa w pkt 1 i 2, w ewidencji wykazuje się dane osób i jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami władają. 
 

W ewidencji oprócz danych wskazanych powyżej wykazuje się także dane dotyczące:  

  • użytkowników wieczystych gruntów,  
  • jednostek organizacyjnych sprawujących zarząd lub trwały zarząd nieruchomościami,  
  • państwowych osób prawnych, którym Skarb Państwa powierzył w stosunku do jego nieruchomości wykonywanie prawa własności lub innych praw rzeczowych,  
  • organów administracji publicznej, które gospodarują nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich zasobów nieruchomości,  
  • użytkowników gruntów państwowych i samorządowych,  

Prawa osób i jednostek organizacyjnych do gruntów, budynków i lokali uwidacznia się w ewidencji na podstawie: 

  • wpisów dokonanych w księgach wieczystych,  
  • prawomocnych orzeczeń sądowych,  
  • umów zawartych w formie aktów notarialnych, dotyczących ustanowienia lub przeniesienia praw rzeczowych do nieruchomości, z wyłączeniem umów dotyczących użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali,  
  • ostatecznych decyzji administracyjnych,  
  • dyspozycji zawartych w aktach normatywnych,  
  • umów dzierżawy,

W przypadkach braku danych o właścicielach,  w ewidencji wykazuje się dane osób i jednostek organizacyjnych, które tymi nieruchomościami władają.  O wykazaniu w ewidencji osób i jednostek organizacyjnych tych osób orzeka starosta w drodze decyzji.  

Z powyższego wynika, że sądowe postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku może być podstawą dokonania zamian w ewidencji gruntów i budynków, jeżeli dotyczy właścicieli.  Z takiego postanowienia wynika bowiem, że spadkobiercy osoby X, do tej pory  wpisanej do ewidencji, są współwłaścicielami danej  nieruchomości. 
Do ewidencji natomiast nie wpisuje się informacji o posiadaczach lub osobach władających gruntem, o ile znane są dane dotyczące właściciela. W takiej sytuacji osoby te nie mogą się domagać ich wpisu do ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli nie jest znany właściciel to osoby faktycznie władające gruntem nie są wpisywane na podstawie samego sądowego postanowienia, lecz na podstawie decyzji wydawanej przez starostę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika