Postępowanie mediacyjne przed WSA

Pytanie:

"Na czym polega mediacja sądu w postępowaniu administracyjnym? W jakiej formie się odbywa (rozprawa, poza rozprawą itp), jak wówczas powinny być reprezentowane strony (pełnomocnicy zawodowi - radcowie, itp.)? Czy wystarczy strona bądź w przypadku instytucji, osoba upoważniona przez dyrektora? Czym kończy się taka mediacja?"

Odpowiedź prawnika: Postępowanie mediacyjne przed WSA

Zakładamy, że pytającemu chodzi o mediację w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Postępowanie mediacyjne stanowi szczególny tryb postępowania sądowo-administracyjnego o charakterze fakultatywnym.

Na wniosek skarżącego lub organu, złożony przed wyznaczeniem rozprawy, może być przeprowadzone postępowanie mediacyjne, którego celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy oraz przyjęcie przez strony ustaleń co do sposobu jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.

Postępowanie mediacyjne prowadzi sędzia lub referendarz sądowy wyznaczony przez przewodniczącego wydziału. Posiedzenie mediacyjne odbywa się z udziałem stron.

Strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników (adwokat, radca prawny).

Za organ, którego działanie lub bezczynność jest przedmiotem skargi, powinna stawić się osoba umocowana do przyjęcia ustaleń co do sposobu załatwienia sprawy. Wydaje się wszakże, że dopuszczalne jest również, aby strona wyraziła swoje stanowisko (oświadczenie) w sprawie na piśmie wraz z wnioskiem o zamieszczenie go w załączniku do protokołu.

Organ administracyjny powinien być reprezentowany w tym postępowaniu przez umocowanego przedstawiciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika