Postępowanie o ustanowienie opiekuna

Pytanie klienta:

""Jak wygląda procedura (w przypadku, kiedy matka dziecka jest niepełnoletnia) ustanowienia opiekuna prawnego dziecka? Czy można bez zgody nieletniej matki wnosić o prawną opiekę na rzecz np. babki dziecka? ""

Odpowiedź prawnika:

Jeżeli rodzice nie mają pełnej zdolności do czynnosci prawnych (a więc nie posiadają władzy rodzicielskiej) wskutek nieosiągnięcia pełnoletniości konieczne jest ustanowienie dla dziecka opiekuna. Opiękę ustanawia sąd opiekuńczy, skoro tylko poweźmie wiadomość, że zachodzi ku temu prawny powód (nie jest więc potrzebna zgoda matki dziecka). Postępowanie o ustanowienie opiekuna wszczyna się więc nie na wniosek, ale z urzędu. Chociaż postępowanie to toczy się z urzędu, ustawa przewiduje obowiązek każdego obywatela, któremu znane byłoby zdarzenie uzasadniające potrzebę wszczęcia takiego postępowania, zawiadomienia o tym sądu opiekuńczego.Zgodnie z art.149 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej (matce dziecka nie posiadającej pełnej zdolności do czynności prawnych nie przysługuje jednak władza rodzicielska). Jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wskazana przez rodziców dziecka, sąd opiekuńczy powinien ustanowić opiekuna spośród krewnych lub innych bliskich osób pozostającego pod opieką albo jego rodziców.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.