Postępowanie zwyczajne zamiast nakazowego

Pytanie klienta:

""Czy Sąd bez podania przyczyn może skierować sprawę do postępowania zwyczajnego, jeśli został złożony pozew w postępowaniu nakazowym? Czy stronie przysługuje jakiś środek odwoławczy w takim przypadku? ""

Odpowiedź prawnika:

Ad. pytanie 1 Tak- Sąd może bez uzasadnienia skierować sprawę do postępowania zwyczajnego. ad. pytanie 2 Nie. Stronie nie przysługuje żaden środek odwoławczy w takim przypadku. Zgodnie z artykułem 486 kpc w razie braku podstaw do wydania nakazu zapłaty przewodniczący wyznacza rozprawę, chyba że sprawa może być rozpoznana na posiedzeniu niejawnym. Brak podstaw do wydania nakazu zapłaty, powodujący konieczność wyznaczenia rozprawy, występuje wówczas, gdy przy spełnieniu wymagania skutecznego wszczęcia postępowania, a więc przy zachowaniu niezbędnych warunków formalnych pozwu oraz przy istnieniu przesłanek warunkujących rozpatrzenie sprawy zachodzą okoliczności uniemożliwiające wydanie nakazu zapłaty. Okolicznościami takimi są z reguły braki dowodowe powodujące wątpliwości co do samej podstawy, jak i co do zasadności zgłaszanych roszczeń, np. brak wystarczającego udokumentowania przejścia na powoda praw z weksla lub czeku, czy wątpliwości co do akceptacji długu przez dłużnika. Jeżeli nie ma podstaw do wydania nakazu zapłaty, ale sprawa może być rozpatrzona w postępowaniu zwykłym lub odrębnym, to przewodniczący podejmuje działanie zmierzające do jej rozpoznania w takim postępowaniu. Sąd w zależności od wyników tej oceny, przeprowadzonej na posiedzeniu niejawnym albo wydaje nakaz zapłaty, albo postanowienie o rozpoznaniu sprawy w trybie zwykłym, a jeżeli wartość przedmiotu sporu powoduje, iż właściwym rzeczowo do rozpoznania sprawy jest sąd wojewódzki - także postanowienie o stwierdzeniu swej niewłaściwości i przekazaniu sprawy do rozpoznania sądowi wojewódzkiemu jako rzeczowo właściwemu. OBYDWA TE POSTANOWIENIA SĄ NIEZASKARŻALNE. Sąd ma obowiązek uzasadniać postanowienia tylko wtedy, gdy podlegają zaskarżeniu (z urzędu lub na wniosek), chyba, że przepis szczegółowy stanowi inaczej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.