Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli rzeczywiście doszło do wydania zaświadczenia lekarskiego przed dokładnym przeprowadzeniem niezbędnych badań dla jego wydania, to zaświadczenie takie jest poświadczeniem nieprawdy.
Jest tak nawet wtedy, gdy okazałoby się później, że w rzeczywistości stan faktyczny odpowiadałby treści wyrażonej w zaświadczeniu. Takie zaświadczenie nie może mieć mocy prawnej. Niezbędne jest uzyskanie drugiego zaświadczenia wydanego po przeprowadzeniu właściwej procedury dla stwierdzenia tego, czego ma dotyczyć.
Zasadniczo można przyjąć poświadczenie nieprawdy, wprawdzie lekarz nie jest funkcjonariuszem publicznym, to jednak przestępstwo opisane w art. 271 kodeksu karnego może zostać popełnione przez inne podmioty niż tylko funkcjonariuszy publicznych.
Art. 271 kodeksu karnego stanowi, że funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu (a taką osobą jest lekarz), która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne (takie zaświadczenie ma znaczenie prawne - może być dowodem w postępowaniu sądowym), podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.