Poszerzenie działki siedliskowej

Pytanie:

"Jako jeden z trzech współwłaścicieli działki budowlanej zwróciłem się do gminy o sprzedaż działki przyległej w drodze bezprzetargowej. W odpowiedzi gmina przedstawiła stanowisko, że sprzedaż nastąpi po przedstawieniu zgodnego wniosku wszystkich współwłaścicieli nieruchomości zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami i art. 199 kodeksu cywilnego. Pozostali współwłaściciele nie są zainteresowani kupnem tej działki. Czy gmina ma prawo odmówić mi w oparciu o powołane wyżej przepisy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości uwzględniając moje oświadczenie, że nabyta działka będzie mi służyć do mojego wyłącznego użytkowania. "

Odpowiedź prawnika: Poszerzenie działki siedliskowej

Jak rozumiemy chciałby Pan nabyć działkę, która ma  poprawić warunki zagospodarowania Pana nieruchomości, a nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość. Uwzględniając cel przepisu należy zauważyć, iż nabywana bez przetargu działka ma ulepszyć i powiększyć dotychczasową nieruchomość. Dążeniem jest tu bowiem skumulowanie własności obu działek w ręku jednego podmiotu (w sensie właściciela tej nieruchomości). Jeśli więc jest to podmiot "zbiorowy", czyli współwłaściciele, to na nich wszystkich można przenieść własność tej działki, a żeby to się stało, muszą oni wystąpić o sprzedaż działki.

Na marginesie można wskazać, iż jak stwierdził SN w wyroku z dnia 5 lipca 2006 r., IV CSK 98/2006, bezprzetargowa sprzedaż na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami wchodzi w rachubę jedynie wtedy, gdy tylko jedna osoba może być zainteresowana kupnem. Wtedy organizowanie przetargu nie miałoby sensu. Jeśli jednak zainteresowanych może być więcej i sprzedawana nieruchomość lub część nieruchomości może mieć związek funkcjonalny z więcej niż jedną nieruchomością przyległą, taki tryb sprzedaży jest niedopuszczalny.

Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że w opisanym przypadku z wnioskiem o nabycie powinni wystąpić wszyscy współwłaściciele.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika