Podstawa prawna do wystawienia korekty faktury
Pytanie:
"Spółka skierowała pozew do sądu w sprawie dochodzenia wierzytelności. Sąd wydał nakaz zapłaty: należność główna plus koszty sądowe 26.322,00. Jednakże strony postanowiły zawrzeć ugodę i sąd wydał postanowienie, z którego wynika, iż dłużnik zapłaci tylko kwotę 15.000,00 zł. Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT jest możliwe wystawienie faktury korygującej na różnicę między kwotą roszczeniową a kwotą wynikającą z ugody - 7.750,00 (26.322,00 minus 3.572,00 koszty sądowe minus 15.000,00 kwota objętą ugodą)? O ile jest możliwe wystawienie faktury korygującej, to czy tytułem korekty może być: ugoda sądowa?"
Odpowiedź prawnika: Podstawa prawna do wystawienia korekty faktury
Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.
Art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) stanowi, iż obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu ustawy o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Jeśli zatem po wystawieniu faktury przez sprzedawcę strony zawarły ugodę sądową, w której zdecydowały się na obniżenie obrotu, to nie powinno budzić wątpliwości, iż taki rabat (który ustawa o VAT rozumie szeroko) jest należycie udokumentowany, prawnie dopuszczalny i obowiązkowy (gdyż wynika z ugody sądowej), a zatem może być wystawiona faktura korygująca na podstawie § 16 ust. 1 wskazanego wyżej rozporządzenia. Należy jedynie zauważyć, iż koszty sądowe nie były przedmiotem pierwotnie wystawionej faktury, a więc one nie pomniejszają go w fakturze korygującej (pomniejszeniu podlega jedynie kwota sprzedaży).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?