Potrącenie ubezpieczenia na życie z zasiłku
Pytanie:
"W firmie potrącam pracownikom ubezpieczenie grupowe z wynagrodzenia za pisemną zgodą. Pracownicy mają wysokie wynagrodzenia, powyżej minimalnego. Jedna z pracownic przebywa na urlopie macierzyńskim, która należy do ubezpieczenia. Zasiłek macierzyński wypłaca pracownicy zakład pracy. Pracownica mieszka dosyć daleko od firmy i miałaby problem z wpłatą co miesiąc do kasy firmy składek. W aktach osobowych ma już pisemną zgodę na potrącanie ubezpieczenia z wynagrodzenia. Czy można potrącać pracownicy z zasiłku macierzyńskiego ubezpieczenie grupowe? Czy pracownica ponownie ma wystąpić do pracodawcy z pisemną prośbą o potrącanie składek z zasiłku macierzyńskiego?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenie ubezpieczenia na życie z zasiłku
Zasady potrącania kwot na dobrowolne ubezpieczenie grupowe pracowników określają przepisy kodeksu pracy. Nie znajdują one zastosowania do zasiłku macierzyńskiego, który wypłacany jest przez ZUS za pośrednictwem pracodawcy. Należy uznać, że kwota zasiłku macierzyńskiego może być przedmiotem potrącenia na rzecz ubezpieczenia grupowego. Co więcej, wobec braku przepisów o podobnej treści, jak obowiązujące w kodeksie pracy i wobec braku odesłania do nich, zgoda na potrącenie składki na ubezpieczenie grupowe nie musi być wyrażona w formie pisemnej.
Zgoda taka jednak, choćby w formie dorozumianej, musi nastąpić, gdyż poprzednia dotyczy wyłącznie wynagrodzenia.
Choć, jak wskazano wyżej zgoda nie musi przybrać formy pisemnej, to warto tę formę zachować ze względów dowodowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?