Potrącenie zajętej wierzytelności
Pytanie:
"Firma Y posiada wierzytelność do Firmy X wysokości 10.000,00. Firma X ma wierzytelność do Firmy Y wysokości 9.000,00. Żadna z firm nie złożyła oświadczenia stosownie do art. 499 o potrąceniu wierzytelności. Międzyczasie wierzytelność Firmy Y w Firmie X została zajęta przez komornika, który zakazał Firmie X jako dłużnikowi zajętej wierzytelności odbierania tej wierzytelności i rozporządzania nią. Z drugiej strony art. 499 mówi, że oświadczenie o potrąceniu ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe. Potrącenie było możliwe przez zajęciem komorniczym. Czy w opisywanej sytuacji jest możliwe skuteczne potrącenie wierzytelności w trybie art. 498 kc?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenie zajętej wierzytelności
Zgodnie z art. 504 kc, zajęcie wierzytelności przez osobę trzecią wyłącza umorzenie tej wierzytelności przez potrącenie tylko wtedy, gdy dłużnik stał się wierzycielem swego wierzyciela dopiero po dokonaniu zajęcia albo gdy jego wierzytelność stała się wymagalna po tej chwili, a przy tym dopiero później niż wierzytelność zajęta.
Zatem, dłużnik zajętej wierzytelności może odmówić wezwaniu organu egzekucyjnego i dokonać potrącenia, gdy przysługująca mu wzajemna wierzytelność stała się wymagalna przed zajęciem wierzytelności, z której ma być dokonane potrącenie. W takiej sytuacji, należy skierować oświadczenie o potrąceniu do wierzyciela, a komornika zawiadomić, iż takie potrącenie zostało dokonane.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?