Powaga rzeczy osądzonej

Pytanie:

"3 lata temu zostałem oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 286 za to ze czynem ciągłym doprowadziłem do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez poszkodowaną. Sprawa zakończyła się wynikiem uniewinniającym. W tym roku prokurator w tej samej sprawie o te sama kwotę wynikającą z faktur przedstawił mi akt oskarżenia zmienił tylko okres w którym przestępstwo miało być dokonane, a właściwie go ograniczył do jednego miesiąca (poprzednio czyn ciągły miał trwać 2 lata).Przeglądając akta sprawy w sadzie zauważyłem notatkę sędziego ze zażądał akt poprzedniej sprawy celem zastanowienia się czy nie ma przesłanek do umorzenia sprawy na podstawie powagi rzeczy osadzonej. Co oznacza ten termin i czy na rozprawie mogę i jak złożyć taki wniosek?"

Odpowiedź prawnika: Powaga rzeczy osądzonej

Nie jest dopuszczalne powtórne prowadzenie postępowania karnego przeciw tej samej osobie w związku z tą samą kwestią oceny odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 17 §1 pkt 7 k.p.k., nie wszczyna się postępowania, a wszczęte postępowanie umarza się, jeżeli postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone. Prawomocność orzeczenia wywołuje bowiem między innymi stan powagu rzeczy osądzonej (res iudicata).

W przypadku czynu ciągłego nie jest możliwe wielokrotne skazanie za ten sam element czynu popełniany w tym samym okresie. Sąd Najwyższy stwierdził, że jeśli objęte jednolitym zamiarem zachowania oskarżonego stanowią jeden czyn zabroniony w rozumieniu art. 12 k.k. (czyn ciągły), zakres powagi rzeczy osądzonej wyznaczony jest ustalonym w wyroku skazującym lub warunkowo umarzającym czasem jego popełnienia. Sąd uznał, że „zakres powagi rzeczy osądzonej "pokryje" cały czasokres przypisanego czynu ciągłego, niezależnie od tego, czy sąd orzekł tylko o niektórych czynach z uwagi na wiążące go granice skargi oskarżycielskiej, czy też wówczas, gdy orzekł o wszystkich ujawnionych w toku postępowania elementach czynu ciągłego" (uchwała z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. akt I KZP 15/07). Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule: Prawomocne orzeczenie sądu karnego a później ujawnione czyny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika