Powiadomienie o treści uchwały

Pytanie:

"Praktykowane jest w naszej Wspólnocie zbieranie głosów pod Uchwałami drogą indywidualnie zbieranych głosów (podpisów). Wygląda to tak, że na jednej stronie kartki jest Uchwała, a na drugiej lista właścicieli Wspólnoty. Składam więc podpis na odwrocie Uchwały. Znam więc treść Uchwały. Czy ma w takiej sytuacji zastosowanie Art. 23 ust. 3 mówiący o konieczności powiadomienia mnie na piśmie? Składając podpis nie wiem jak zagłosuje pozostałych 44 właścicieli, a więc czy uchwala będzie skuteczna? Czy powinienem być powiadomiony o treści uchwalonej Uchwały? Czy ma zastosowanie wobec Członka Wspólnoty Uchwała podjęta w trybie jak wyżej - podjęta skutecznie większością głosów - a o podjęciu której nie został on powiadomiony pisemnie w trybie Art. 23 ust.3 w przypadku gdy nie głosował (nie był osiągalny) lub głosował składając podpis w trybie jak wyżej?"

Odpowiedź prawnika: Powiadomienie o treści uchwały

O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie. Każdy, tzn. zarówno ten, który głosował w drodze indywidualnego zbierania głosów, nie głosował, jak i głosujący na zebraniu, powinien być zawiadomiony o treści uchwały. Jeżeli natomiast uchwałę podjęto na zebraniu w obecności wszystkich właścicieli lokali, zawiadomienie takie jest zbędne. W takim wypadku właściciele dowiedzieli się o treści uchwały z przebiegu obrad. Termin do zaskarżenia uchwały z reguły biegnie od daty powiadomienia o jej treści. Jeżeli nie został Pan poinformowany o treści uchwały, może Pan skorzystać z art. 25 ustawy o własności lokali, który stanowi: "Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy". Z przedstawionego stanu faktycznego wnioskujemy, iż może Pan przypuszczać, iż zostały naruszone Pana interesy. Proszę jednak pamiętać, iż powództwo takie może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów. Wtedy zaskarżona uchwała mimo wszystko podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika