Powiadomienie wierzyciela o zawarciu umowy małżeńskiej, dotyczącej rozdzielności majątkowej
Pytanie:
"Kiedy należy powiadomić wierzyciela o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej, by skutecznie powoływać się na rozdzielność majątkową, istniejącą pomiędzy małżonkami?"
Odpowiedź prawnika: Powiadomienie wierzyciela o zawarciu umowy małżeńskiej, dotyczącej rozdzielności majątkowej
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1980 r., III CZP 13/80 OSNCP 1980/7-8 poz. 140:
„Nie stanowi przeszkody do nadania tytułowi egzekucyjnemu, wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, klauzuli wykonalności także przeciwko jej małżonkowi, z ograniczeniem jednak jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową (art. 787 kpc), okoliczność, że po powstaniu wierzytelności małżonkowie umownie wyłączyli wspólność ustawową. Otrzymanie przez wierzyciela wiadomości o zawarciu umowy majątkowej i jej rodzaju umożliwia małżonkom skuteczne powoływanie się względem wierzyciela na wyłączenie tą umową wspólności ustawowej (art. 47 § 2kro) wtedy, gdy otrzymał on taką wiadomość przed powstaniem wierzytelności”.
Wobec tego wierzyciel powinien zostać powiadomiony najpóźniej z chwilą powstania stosunku prawnego, a nie z chwilą powstania wierzytelności. Innymi słowy wierzyciela należy powiadomić o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej przed zawarciem umowy, a nie przed nastaniem terminu zapłaty. Skutkiem takiej umowy będzie likwidacja majątku wspólnego, wobec czego wierzyciele będą mogli kierować swoje roszczenia tylko do majątku osobistego małżonka, który zaciągnął zobowiązanie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?