Powództwa wzajemne w sprawie alimentacyjnej

Pytanie:

"Jeżeli ojciec wniósł do sądu pozew o obniżenie alimentów, to czy matka może wnieść pozew o podwyższenie alimentów? Czy można to zrobić od razu, czy należy zaczekać, a jeżeli tak, to jak długo?"

Odpowiedź prawnika: Powództwa wzajemne w sprawie alimentacyjnej

Przepisy prawa nie przewidują wymogu odstępu czasowego między powództwem uprawnionego do alimentów o ich podwyższenie, a zobowiązanego do alimentów o ich obniżenie. Jeżeli pozew o obniżenie alimentów został już przez zobowiązanego do alimentacji złożony, to pozwana (a zarazem uprawniona do alimentacji) może wytoczyć przeciw powodowi tzw. powództwo wzajemne (art. 192 i 204 ustawy Kodeks postępowania cywilnego). Wytoczenie powództwa wzajemnego powoduje, że obie sprawy zazwyczaj rozstrzygane są podczas jednej rozprawy (choć możliwe jest ich rozdzielenie). Pozew wzajemny składa się do sądu pozwu głównego (czyli sądu, w którym został złożony pozew o obniżenie alimentów). Pozew wzajemny można wnieść bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie. Żądanie podwyższenia alimentów powinno nastąpić w drodze wytoczenia powództwa wzajemnego również i z tego powodu, że wszczęcie odrębnego postępowania może okazać się niemożliwe ze względu na art. 192 ustawy Kodeks postępowania cywilnego, który zabrania wszczynania w toku sprawy nowego postępowania o to samo roszczenie między tymi samymi stronami.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika