Powołanie dowodów pod rygorem skutków z art. 6 kc

Pytanie:

"Sąd wyznaczył termin na powoływanie dowodów po rygorem skutków prawnych z art. 6 kc. Co oznacza rygor skutków prawnych z art. 6 kc i jak związek ma z wyznaczonym terminem na powoływanie dowodów i jakie konsekwencje prawne wywierają. Czy mamy do czynienia z formą zastrzeżoną pod rygorem nieważności? "

Odpowiedź prawnika: Powołanie dowodów pod rygorem skutków z art. 6 kc

Treść art. 6 ustawy Kodeks cywilny brzmi:

Art. 6. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Przepis ten ustanawia główną regułę dowodową polskiego prawa cywilnego. Jak słusznie wskazuje Stanisław Dmowski: „Ten, kto, powołując się na przysługujące mu prawo, żąda czegoś od innej osoby, obowiązany jest udowodnić fakty (okoliczności faktyczne) uzasadniające to żądanie, ten zaś, kto odmawia uczynienia zadość żądaniu, a więc neguje uprawnienie żądającego, obowiązany jest udowodnić fakty wskazujące na to, że uprawnienie żądającemu nie przysługuje.” - tak w „Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna”, Warszawa 2009, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 556. Oznacza to, że sąd wyznaczył termin, w którym ma Pan przedstawić wnioski dowodowe na poparcie swoich twierdzeń. Czyli ma Pan wskazać, w terminie wyznaczonym przez sąd, sposób w jaki chce Pan udowodnić swoje twierdzenia (np. przez wezwanie jakich świadków, przedstawienie dokumentów). Konsekwencją prawną będzie to, że jeżeli nie przedstawi Pan swoich dowodów to sąd da wiarę twierdzeniom strony przeciwnej (o ile ona przedstawi przekonujące go dowody).

Nie ma to związku z formą czynności prawnej zastrzeżoną pod rygorem nieważności, co oznacza, że jakaś czynność prawna dla zachowania ważności, musi zostać dokonana w określonej formie, np. sprzedaż nieruchomości musi nastąpić w formie aktu notarialnego, inaczej będzie nieważna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Chodzacy PARAGRAF 2013-01-28 19:29:02

    W praktyce nie jest tak jak w teorii...W moim przypadku POWOD przedlozyl do POZWU falszywe dokumenty,co potwierdzila to prokutatura i sad w wyniku wniesionego sprzeciwu oddalil POZEW.Do tej pory jest wszystko OK.Ten sam POWOD pozywa mnie do sadu o to samo { oplata za centralne ogrzewanie } zmieniajac jedynie daty i kwote.Do akt sprawy zostaja dopuszczone jako DOWOD art.6 kc akta pierwszej przegranej sprawy przez POWODA { sad udowodnil,ze mnie nic PRAWNIE z powodem nie laczylo i oddalil POZEW }na dodatek wzielem sobie adwokata i przegralem sprawe.Dodam,ze takich wyrokow bylo pozniej wiecej opartych calkowicie na falszywych dokumentach art.6 kc co potwiedzil Sad Rejonowy w StalowejWoli sygn.akt C 313/94 oraz straznik praworzadnosci PROKURATOR REJONOWY a w zyciu jest tak jak jest... wnioski wyciagnijcie sami.W POLSCE wydawanie wyrokow na FALSZYWYCH DOKUMENTACH jest rzecza normalna co potwierdza sam Trybunal Konstytucyjny Tymczasem z chwilą utraty mocy obowiązującej art. 3934 § 2 k.p.c. w ramach postępowania cywilnego nie istnieje już jakakolwiek możliwość wzruszenia rażąco wadliwego prawomocnego orzeczenia sądowego czy to pierwszej, czy to drugiej instancji. Należy podkreślić, że skorygowanie wadliwego orzeczenia, które narusza konstytucyjnie gwarantowane wolności lub prawa, nie może nastąpić w drodze postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ze względu na przyjęty w Konstytucji model skargi konstytucyjnej, wykluczający rozpoznanie skargi skierowanej przeciwko aktowi stosowania prawa. W tym stanie rzeczy jedyną możliwością ochrony naruszonych wolności i praw pozostaje skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ponieważ prawo wewnętrzne nie zapewnia wystarczających środków ich ochrony.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika