Powstrzymanie likwidacji spółki z o.o.

Pytanie:

"Spółka z o.o. rozpoczęła proces likwidacji. Likwidacja została zgłoszona do sądu. Na dzień otwarcia likwidacji spółka posiada zobowiązania z tytułu pożyczki oraz z tytułu dostaw towarów wobec swojego jedynego udziałowca (spółka zagraniczna) w kwocie przekraczającej możliwość spłaty. Spółka matka rozważa zwolnienie spółki likwidowanej z długu. Czy zwolnienie z długu wobec spółki - udziałowca po uregulowaniu wszystkich pozostałych zobowiązań i należności pozwoli na zakończenie procesu likwidacji? W bilansie spółki pozostaną jedynie środki pieniężne i kapitał własny po zaksięgowaniu zwolnienia z długu."

Odpowiedź prawnika: Powstrzymanie likwidacji spółki z o.o.

Aby wstrzymać proces likwidacji spółki z o. o. należy zapobiec jej rozwiązaniu. Jest to możliwe tylko do dnia złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru poprzez jednomyślną uchwałę wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki, chyba że z żądaniem rozwiązania wystąpił niebędący wspólnikiem członek organu spółki lub organ państwowy działający na podstawie art. 271 pkt. 2 kodeksu spółek handlowych, lub sąd rejestrowy prowadzi postępowanie w sprawie rozwiązania spółki na podstawie art. 21 k.s.h.. Samo zwolnienie spółki z dług spółki i uregulowanie wszystkich pozostałych zobowiązań i należności nie pozwoli na zakończenie procesu likwidacji bez uchwały wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika