Pożyczka a zmiana umowy spółki

Pytanie:

"Chcemy, aby nasz wspólnik (firma francuska) udzielił nam pożyczki (będzie spisana umowa). Od tej pożyczki zapłacimy podatek PCC 0,5 % od wartości pożyczki. W Urzędzie Skarbowym powiedziano nam, że trzeba będzie zmienić umowę spółki w związku z tą pożyczką. Nasz prezes jest Francuzem i przyjedzie do Polski dopiero we wrześniu, a pożyczkę chcemy umowę pożyczki chcemy zawrzeć już teraz. Czy jest jakiś sposób, aby uprościć tą procedurę, może wystarczy tylko uchwała wspólników bez wizyty u notariusza?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka a zmiana umowy spółki

Niestety nie jest dla nas jasne, na jakiej podstawie pracownik US stwierdził, że do zawarcia umowy pożyczki między wspólnikiem spółki (jak rozumiemy pytanie dotyczy spółki z o.o.) potrzebna jest zmiana umowy spółki.

Kodeks spółek handlowych nie zawiera w tej kwestii regulacji szczególnej, a jedynie precyzuje pewne sytuacje.

Zgodnie z art. 14 ksh zgodnie z art. 14 § 3 ksh wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Możliwe też, że pracownik US miał na myśli nie umowę pożyczki, lecz dopłatę. Dopłaty rzeczywiście bowiem muszą być przewidziane w umowie spółki, stosownie do art. 177 ksh:

§ 1 Umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.
§ 2 Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.

Jest wreszcie możliwe, iż pracownik US błędnie zasugerował się brzmieniem ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jej art. 1 ust. 3 w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się - przy spółce kapitałowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz dopłaty. Przepis ten nie oznacza jednak, że do udzielenia pożyczki potrzebna jest zmiana umowy spółki - lecz że z punktu widzenia prawa podatkowego taka pożyczka jest "zmianą umowy spółki".


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika