Pożyczka bez umowy pisemnej

Pytanie:

"Udzieliłam pożyczki w kwocie 20 000zł. Niestety, nie została zawarta umowa pożyczki na piśmie, nie został też sporządzony żaden inny dokument. Aktualnie nie mogę odzyskać pożyczonych pieniędzy. Czy mogę się domagać zwrotu pożyczki nawet niepotwierdzonej pismem? Czy mogę ewentualnie wystąpić do sądu o zwrot pożyczki od pożyczkobiorcy, niepotwierdzonej pismem?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka bez umowy pisemnej

Zgodnie z art. 720 par.2 Kodeksu cywilnego, umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych powinna być stwierdzona pismem. Forma pisemna dla tej umowy nie została jednak zastrzeżona pod rygorem nieważności, co powoduje że udzielenie pożyczki powyżej 500 zł bez potwierdzenia tego na piśmie nie jest nieważne. Umowa taka obarczona jest jednak rygorem utrudnień dowodowych. Zawierając umowę pożyczki dłużnik zobowiązuje się do zwrotu tej samej ilości pieniędzy. Niewykonanie tego zobowiązania stwarza obowiązek naprawienia powstałej stąd szkody (art. 471 k.c.). Roszczenia tego można dochodzić przed sądem cywilnym i jest to niezależne od formy zawarcia umowy, gdyż jak wyżej wspomniałem jest ona ważna. Należy się jednak liczyć z ograniczeniami dowodowym w związku z jedynie ustną formą umowy. Mianowicie w sporze przed sądem nie będzie można powoływać się na dowód z zeznania świadków ani z przesłuchania strona na okoliczność dokonania czynności. Powołanie takich dowodów będzie możliwe w razie zgody obu stron (co jednak w sytuacji sporu przed sądem jest niespotykane) lub jeżeli dokonanie czynności będzie uprawdopodobnione za pomocą pisma. W tej drugiej sytuacji chodzi o każde pismo wskazujące bezpośrednio lub pośrednio na fakt dokonania czynności. Pismo to może mieć charakter prywatny, może to być list, wycinek z prasy, telefaks, wydruk komputerowy, wydruk z rachunku bankowego. Dokument taki może również pochodzić od innej osoby i nie musi być podpisany przez żadną ze stron. Konkludując, dochodzenie takiego roszczenia jest możliwe jednak ze względu na ograniczenia dowodowe może być bardzo utrudnione.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika