Praca na umowę zlecenie na urlopie wychowawczym

Pytanie:

"Niebawem przejdę na urlop wychowawczy i chciałabym zachować możliwość pracy na część etatu, ale rozliczać go u mojego obecnego pracodawcy jako umowa zlecenie lub o dzieło. Czy będąc na urlopie wychowawczym mogę pracować u zatrudniającego mnie pracodawcy na umowę zlecenie lub o dzieło? Chodzi mi o pracodawcę, u którego obecnie jestem zatrudniona na czas nieokreślony na umowie o pracę i chcę mu zaproponować, że będę pracowała u niego będąc na urlopie wychowawczym."

Odpowiedź prawnika: Praca na umowę zlecenie na urlopie wychowawczym

W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Przy czym zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie u tego samego pracodawcy będzie traktowana jako umowa o pracę.

W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Niezależnie od tego pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iwona 2011-11-19 10:59:06

    Witam:) Mam pytanie czy mogę podjąć pracę na umowę zlecenie będąc na urlopie wychowawczym i nie pobierając zasiłku wychowawczego?

  • Monika 2011-10-16 11:32:23

    no właśnie ja mam też takie pytanie chce iść na urlop wychowawczy a u innego pracodawcy pracować na umowę zlecenie chociaż z opieki społecznej pobieram zasiłek z tego tytułu w wysokości 500 zł. Czy ten pracodawca u którego mam wychowawczy nie powinien sprawiać kłopotów..Bardzo proszą o odpowiedz.

  • Alicja 2011-10-06 12:29:47

    Witam Mam pytanie:czy mogę podjąć prace na umowę zlecenie, jesli obecnie przebywam na urlopie wychowawczym i z opieki społecznej pobieram zasiłek z tego tytułu w wysokości 400 zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika